Zkontrolovali jste si už radiátory?

Radiátory v bytech jsou sice ještě studené, ale topná sezóna se již oficiálně začala 1. září. Podle vyhlášky Ministerstva hospodářství  se však topit začne až poté, co venkovní teplota dva dny po sobě klesne pod 13 ° C. Kontrolu radiátorů je vhodné provést ještě předtím.

Jak mít během chladných měsíců v bytě teplo, aniž by nás později zaskočili vysoké nedoplatky? Nabízíme vám krátký manuál, co dělat před zahájením vytápění a jak šetřit i během topné sezóny.

Ještě před topnou sezónou …

1. Zkontrolujte funkčnost regulačních ventilů a termostatických hlavic na radiátorech a případně poruchy nahlaste čím dříve správci;
2. Nyní, když se ještě netopí, nechte termostatické hlavice otevřené na maximum (stupeň 5), aby ve vaší bytovce správně naběhl topný systém;
3. Radiátory v momentě začátku topné sezóny odvzdušněte;
4. Pokud ještě v obytném domě nemáte instalovány poměrové rozdělovače nebo měřiče tepla, měli byste vědět, že legislativa ukládá je povinnou instalaci do konce roku 2016 u budov s centrálním zdrojem tepla, jejichž celková podlahová plocha je větší než 500 m2. Základním opatřením jak snížit spotřebu tepla je správné nastavení teploty v bytě. V obytných místnostech se doporučuje teplota 18 až 22 ° C, což na regulační hlavici radiátoru znamená stupně 2 až 4. Snížení teploty o jeden stupeň znamená úsporu až 6% nákladů na vytápění!

Znáte hodnoty termostatických hlavic?

Rozpětí nastavitelných teplot se může lišit podle typu hlavice a při používání je třeba řídit se informacemi od výrobce. Každé číslo na termostatické hlavici odpovídá určité teplotě, na kterou termostatický ventil reaguje, zpravidla v rozsahu teplot od 12 – 26 ° C:

Stupeň 1-2 (12-16 ° C): používáme pokud chceme byt temperovat během naší nepřítomnosti;
Stupeň 2- 3 (16 – 20 ° C): nastavujeme v místnostech s občasným pobytem a tam, kde provádíme pohybové aktivity;
Stupeň 3-4 (20-23 ° C): ideální teplota v místnostech, kde se zdržujeme nejvíce;
Stupeň 4-5 ( 23-26 ° C): vyšší teplotu uvítají ti, kteří jsou nároční na teplo;
Stupeň 5 (nad 26 ° C): ventil je plně otevřen a nastává plýtvání teplem.

Kolik stupňů by mělo být v bytě?

Kuchyň 20 ° C Ložnice 18 ° C obývací pokoj, dětský pokoj, pracovna 21 ° C Koupelna 24 ° C

Víte, jak šetrně větrat?

Během chladných zimních dnů by se mělo větrat krátce a intenzivně.Termostatickou hlavici je třeba stáhnout na minimum, jelikož při snížení teploty v místnosti dochází ke zvýšení průtoku vody do topného tělesa, a tím dochází k plýtvání. Na teplotní rozdíly reagují i poměrové rozdělovače tepla, což se může odrazit na konečném rozpočítání nákladů za teplo.

2802379