Rady pro kutily: Tmely a stěrky připraví interiér

Stěrkování patří k těm pracím, které signalizují, že se blížíme se stavbou či rekonstrukcí interiérů do finální fáze. Tmely a stěrky společnosti Knauf zásadním způsobem pomohou k dokonalému povrchu. Navíc stěrky nabízejí nejrozumnější řešení iz pohledu ekologie domácnosti.

Úkolem stěrkování je primárně zachytit poslední nerovnosti, vytvořit koncízny podklad pro interiérové ​​stěny a stropy a hlavně připravit vše na poslední, zejména estetickou úpravu, ať už to bude malování nebo tapetování. Pro vytvoření rovných a hladkých stěn nabízí Knauf komplex profesionálních hmot – tmelů a stěrek.

Sádrové stěrky se snadno zpracovávají, dobře nanášejí, jsou antialergické a vytvářejí ideální povrch pro dýchání stěn. Samotný povrch díky nasákavosti sádry jakoby regulovala optimální vlhkost, při příliš suchém prostředí vlhkost uvolňuje, při zvýšení vlhkosti zase jisté procento absorbuje. Jemná pórovitost sádrových stěrek tak pomáhá udržovat ideální mikroklima v interiéru.

Úprava podkladu

Ať už stavíme nebo rekonstruujeme, při nanášení povrchové vrstvy potřebujeme vědět jakou stěnu vlastně upravujeme. Je rozdíl pracovat se sádrokartonem, cihlou, tvárnicemi či betonovým panelem, každý podklad má vlastní nasákavost, vlhkost. Před stěrkováním je důležité mít všechny stěny vyčištěny. V případě rekonstrukcí důkladně odstraníme staré nátěry, omítky či tapety. Na nasákavé podklady jakými jsou pórobeton, sádrokarton či cihla aplikujte penetrační nátěr např. Knauf Tiefengrund, Knauf Grundierung, u betonu je vhodné nanést nátěr Knauf Betokontakt, který bude působit jako adhezní můstek. 

Na vyrovnání můžeme použít sádrové tmely Knauf podle podkladového materiálu s cílem vyrovnat případné nerovnosti či zatáhnout praskliny či spáry mezi sádrokartonovými deskami.

Stěrka navrch

Na finalizaci povrchu stěn a stropů natahujeme tenkovrstevnú stěrku, která vytvoří dokonalý podklad před finalizací barvou nebo tapetami. Od výběru stěrkové hmoty následně závisí struktura stěn. 

například:

  • Knauf Multi-Finish je sádrová stěrka a tenkovrstvá omítka, vhodná na ruční i strojní zpracování, nabízí ve výsledku velmi hladké až „zrcadlové“ povrchy.
  • V případě Knauf Fill & Finish Light , což je přímo připravena stěrka k použití, dosáhnete snadno brousitelné rovné a hladké povrchy.
  • Knauf F plus je zase finální stěrka máslové konzistence, která se velmi snadno nanáší. 
  • Stěrka Q2 Super je výplňový a celoplošný sádrový tmel se speciálními přísadami, které vylepšují jeho vlastnosti a zpracování.

Úkolem kvalitní stěrky je vytvořit stěnu, kterou můžete finalizovat do takové podoby, jakou potřebujete.