Indické zdroje života: Tajné schody, které poskytují životodárnou tekutinu

Indické poklady jsou v obrovských palácích nebo chrámech, které obdivujete z dálky. Jsou pod zemí s nenápadným vstupem.

Victoria Lautmanová, fotografka z Chicaga, strávila více než 30 let fotografováním ohromujících velkých budov, na které se ani nemusíte dívat. Často jsou téměř pod zemským povrchem.
Nejsou to tajné tunely, ale velkorysé schodiště. Některé z nich se nacházejí v nadmořské výšce desítek metrů, odhadované kolem 9 podlaží, a vstup do nich je naprosto nenápadný. Jiní obklopují odlišné budovy typu paláce. Ty nejkrásnější části těchto „paláců“ se však nacházejí směrem dolů.

Americká fotografka navštívila asi 200 takových schodišť . Jde o jedinečné stavby – studny, ze kterých se voda nečerpá hlubokými vrty, ale nosí se v labyrintu schodů .
Některá schodiště jsou poměrně dobře známé turistické atrakce, jiné jsou zcela neznámé. Většina z nich je starší než evropská civilizace.
Velkolepé budovy pocházejí z let 800 až 900 př.nl, některé dokonce starší. Podle fotografky schody ve studně obvykle běží kolem 13 podlaží pod zemí.

Studničky, z nichž voda byla čerpána ve větru a opotřebovaná po schodech, byla často nejen společenským, ale především rituálním a modlitebním místem. Vodní nosiče byly nejčastěji ženy. Několik schodišťových vrtů nese jména žen.

Z hlediska architektury jsou indické studny se schodištěm zcela unikátní typ budovy, kterou nikde jinde nevidíme. Jak nad, tak i pod povrchem připomínají nádherné paláce, které spojujeme například se Starým Římem nebo Starověkým Řeckem.
Samozřejmě, s tím rozdílem, že tato obrovská architektura nás nutí přitisknout se k našim očím, abychom neviděli výšky.

Jednou z najkrásnějších – a zároveň najstrašenejších – je podle Victorie Lautman schodisková studně Nímraba Baoli (po anglicky Neemrana Baoili) ve státě  Radžastán.

Tato studna je podle fotografky opravdu nádherná, každý by ji měl vidět – a měl by být připraven na to, že je nebezpečná. „Dole jsem sestupovala ne po nohách, ale po zadku.
Indické tajemné zázemí vydalo fotografickou knihu Vanishing Stepwells of India.