Bezpečný domov? Základem jsou dobré dveře

Máte obavy ze zlodějů, kteří by se k vám mohli vloupat? Chtěli byste mít lepší pocit soukromí, aby nebylo slyšet ven, o čem se doma povídáte? Míváte v bytě takový průvan, až vám vyhrává meluzína? Pokud jste odpověděli kladně, možná je načase dát si namontovat vhodné bezpečnostní dveře.

Podle nejnovějšího průzkumu, který si nechala vypracovat slovenská společnost Sherlock Assa Abloy, má doma bezpečnostní dveře již přes 47 procent Slováků. Zřejmě i díky tomu počet vloupání do domácností postupně klesá. Zatímco v roce 2012 policie evidovala více než 13 500 krádeží vloupáním, v roce 2014 jich bylo asi 9 500, před dvěma lety už jen zhruba 6 800 a loni 6 260, přičemž zloději vykradli 1 764 bytů. Investovat do dobrých dveří proto vyplatí.

I když stoprocentní záruka, že svůj byt ochráníte, není nikdy. „Je třeba přiznat, že neexistují nepřekonatelné dveře,“ připouští Juraj Hroš, bezpečnostní analytik a retail director společnosti Sherlock. Pokud zlodějů nikdo neruší, mají dost času a dobré vybavení, dokáží si poradit i s většími překážkami. Jenže nejsou dveře jako dveře. Do některých stačí kopnout, aby povolily, zatímco jiné třeba delší dobu líbit a nestačí na ně výbava, kterou by si lupiči jen tak skryli do kapsy.

Zkušení zloději rozeznají, jaké dveře mají před sebou. Vědí, kterým se raději vyhnout, aby neohrozily sami sebe. Kdyby se totiž snažili otevřít ty kvalitní, trvalo by jim to dlouho a nadělali by příliš mnoho hluku. K tomu, aby dveře byly opravdu bezpečnostní, však nestačí, pokud to o nich prohlásí prodejce. Musí splnit evropské normy. Mnoho lidí si například dveře vybírá jen podle toho, kolik mají jistících bodů. Pouze to však nezaručí, že je nikdo nevylomí.

„Bezpečnostní dveře se testují v akreditovaných zkušebnách, a to tak, že se jich tam pokoušejí různými způsoby překonat. Podle způsobu napadení a času potřebného k překonání dveří se pak zařazují do bezpečnostních tříd, „vysvětluje Hroš. Dveře, které ve zkoušce obstály, dostanou certifikát. Právě ten je třeba si všímat při koupi.

Čím je číslo vyšší, tím vyšší je i bezpečnost dveří. První třída se hodí asi jen na sklep, kde se neskladuje nic hodnotnější, druhá poskytuje základní ochranu a odolnost proti statickému a dynamickému zatížení.

Pro běžnou rodinu, která si chce chránit majetek, soukromí a bezpečí, jsou podle odborníků nejvhodnější bezpečnostní dveře třetí třídy. Jsou odolné proti obvyklé kriminální činnosti, tedy napadení šroubovákem, dřevěnými a plastovými klíny, kleštěmi, hasákem, páčidlem i ruční mechanickou vrtačkou. Čtvrtá bezpečnostní třída je nejvyšší.

Kvalitní dveře se testují iz pohledu životnosti, a když je na certifikátu uvedených 30 let, tak budou sloužit minimálně jedné generaci. „Bezpečnostní dveře by však měly chránit před hlukem či ohněm. To vše si třeba ověřit na certifikátu. Dveře s protihlukovým uzávěrem poskytují soukromí zevnitř a klid zvenku. Lepší utěsnění navíc brání únikům tepla či profukování pod dveře, což také zvyšuje komfort bydlení av neposlední řadě šetří peníze, „objasňuje odborník.

Životnost se zvykne uvádět v tzv. cyklech. Kvalitní dveře je například mají až 200 tisíc, což znamená, že je lze tolikrát otevřít a zavřít. To by běžné rodině mělo vystačit alespoň na 20 až 25 let. Protipožární ochrana, tzv. odolnost proti prohoření, bývá zase při dobrých dveřích minimálně 30 minut, lépe vydrží i 45 až 60. Co se týče protihlukové ochrany, ta se obvykle pohybuje na úrovní 35 až 40 decibelů. Hlučnost v tomto rozmezí by tedy dveře neměly propustit ven ani dovnitř.

To vše jsou věci, které by měl zákazník zvážit při výběru vhodných dveří. Důležitá je však i jejich vnitřní konstrukce. „Musí v nich být příčné a podélné výztuhy, pevný ocelový rám, zvuková a tepelná izolace a kvůli legislativě a pojištění i protipožární prvky,“ zdůrazňuje Hroš.

V minulosti se za významný prvek ochrany dveří považoval i vysouvací jistící bod do podlahy, ale dnes už zájem o něj výrazně klesl, protože si lidé kvůli tomu nechtějí dát při montáži poškodit dlažbu. Otvor v podlaze se navíc může zanášet špínou, což po čase ztíží zavírání bezpečnostních dveří.

Na druhé straně je však chyba, pokud si zákazníci nechtějí dát spolu s dveřmi vyměnit i zárubeň. „Stará zárubeň nemusí doléhat. Mohou tam vzniknout mezery a nerovnosti nebo nesedí panty, dochází k úniku tepla a hlučnosti. Bezpečnostní dveře plní svou roli až tehdy, když se osadí do nové zárubně, „varuje expert. Zároveň dodává, že aby dveře skutečně chránili, nestačí je jen zabouchnout. Třeba je i zamknout, aby jistící body zapadly na své místo.

O bezpečnosti dveří rozhoduje i množství dalších „maličkostí“. Například, čím je vyplněna zárubeň. Zda ji umí dodavatel dveří složit i ze dvou kusů, neboť zejména v cihlových domech nebývají stěny ideálně rovné a stejně tlusté. Co potom? Zárubeň se ohnout nedá. Hroš proto doporučuje, aby si lidé v takových případech nechali vchod do domácnosti nejprve přehlédnout servisními techniky, kteří vše změří av případě problému navrhnou řešení.

A protože takové dveře nejsou levné, není na škodu vybrat si je u prodejce, který nabízí i časově neomezený a bezplatný servis. Když ví, že prodává kvalitní produkt, nemá problém poskytovat i takovou službu. To je výhoda i pro případ, že se vymkne a nevíte se dostat dovnitř nebo ztratíte či poškodíte patentní klíč, který je drahý a jeho kopii si nelze dát udělat v klíčové službě. Za takových okolností jsou nejlepší pomocí právě servisní pracovníci prodejce.

Na co dávat pozor při výběru bezpečnostních dveří

  • bezpečnostní body
  • design
  • certifikace
  • bezpečnostní třída
  • správné značení
  • konstrukce a funkční parametry
  • kompletnost dveřního setu (nainstalování dveří spolu se zárubní)
  • servis a služby