Rozmnožte si břečťan. Nyní je vhodný čas

Zakryje holé stěny, vytvoří zelený koberec ve stínu a polostínu pod vysokými stromy. Nyní je vhodný čas na jeho rozmnožení. Přečtěte si, jak na to.

Ze stovek různých odrůd břečťanu známých ve světě jsou některé vhodné i do našich vnějších podmínek, v nichž bez problémů odolávají mrazem.

Starší jedinci po 7 – 10 letech mění charakter růstu. Namísto dlouhých výhonků rostoucích směrem nahoru se začínají formovat jako strom. V té době začínají i kvést.

Drobné nažloutlé květy se otevírají v září a jsou pozdní pastvou pro včely. Černé, pro člověka jedovaté bobule dozrávají od března a jsou oblíbenou potravou drozdů.

Břečťan si snadno rozmnožím z odřezků upravených ze silného jednoletého výhonku. Ostrým nožem oddělíme část těsně nad a pod dvěma sousedními listy a odřízneme – neodtrhávají! – spodní list. Odřezky dáme do substrátu na rozmnožování až po horní ponechán list. Nádobu s řízky zakryjeme fólií a uložíme na dobře osvětlené okno, ale ne s přímým sluncem. Zeminu udržujeme rovnoměrně vlhkou a fólii občas kvůli větrání odhrneme. Odřezky zakoření o 8 – 10 týdnů.