Pravda o mrazuvzdorné dlažbě

Mnoho webových stránek inzeruje dlaždice „Mrazuvzdorné“ nebo „Mrazuodolné“, ale tyto výrazy mohou být extrémně zavádějící.

Zde jsou čtyři věci, na které je třeba pamatovat, když hledáte dlaždici, která odolá mrazu:

  1. JEDINÁ dlažba, která je skutečně mrazuvzdorná, je PORCELÁNOVÁ. Porcelán se vypaluje při extrémně vysokých teplotách, dokud nedosáhne sklovitého (sklu podobného) stavu. Použitá hlína a proces vypalování činí porcelánové dlaždice nepropustné pro vodu. Pokud voda nemůže vniknout do dlaždice, nemůže expandovat při teplotách pod bodem mrazu a dlaždici rozbít. Pokud dlaždice není porcelánová, NENÍ mrazuvzdorná ani mrazuodolná!
  2. VŠECHNY keramické dlaždice absorbují vodu přes boky a zadní stranu dlaždice. Glazovaná povrchová úprava těchto dlaždic je sklovitý povrch a nepropouští vodu. Voda se může dostat do dlaždice spárami a zezadu dlaždice. Když voda zamrzne, roztáhne se. Když se voda absorbovaná do dlaždice při zamrznutí roztahuje, tlačí hliněnou strukturu od sebe. To obvykle vede k tomu, že glazovaný povrch dlaždice odskočí. Keramické dlaždice jsou však skvělé pro jakoukoli mokrou aplikaci, která nemrzne, jako jsou: sprchy a vany.
  3. Nízkoteplotně pálená hliněná dlaždice absorbuje více vody než vysoce pálená keramická dlaždice, ale obě mohou absorbovat vodu a později prasknout při mrazu. Některé webové stránky propagují keramické dlaždice jako „mrazuvzdorné“ nebo „mrazuodolné“ – není tomu tak. Pamatujte, že keramické dlaždice jsou skvělé pro jakoukoli mokrou aplikaci, která nemrzne, jako jsou: sprchy, vany atd.
  4. Injektážní potrubí musí být dobře utěsněno, aby se zabránilo vnikání vody skrz něj. Použití kvalitní spárovací hmoty určené pro venkovní použití je nutností. Můžete také použít elastomerní nebo epoxidovou spárovací hmotu, která nemůže absorbovat vodu. Dokonce i porcelánové dlaždice mohou „vyskočit“, pokud se za ně dostane voda přes neutěsněné spárovací linky. Dlaždice se nerozbije, ale mrznoucí voda se může dostat do vrstvy lepidla, která drží dlaždici na místě, a odlepit ji. Je důležité používat vysoce kvalitní lepidlo určené pro venkovní aplikace.

Kvalitní mrazuvzdorné dlaždice pak vybírejte s ohledem na výše zmíněné.