Schüco považuje BIM za klíčový trend digitalizace výstavby

Architekturu dnes charakterizuje značná individualizace a odvážné konstrukce. Zároveň však budovy musí být energeticky efektivní a splňovat několik standardy. Firma Schüco se proto snaží o maximální digitalizaci celého procesu od návrhu až po projektování, a to i pomocí BIM.

Informační model stavby, resp. informační modelování (Building Information Modeling, BIM), je revoluční a univerzální způsob komunikace při přípravě, v procesu výstavby a správě budov. Mnozí k BIM zatím přistupují spíše skepticky, ale podobné to bylo iv začátcích sociálních sítí, které dnes mají miliardy uživatelů.

Nový dorozumívací jazyk

BIM umožňuje efektivně vytvářet 3D modely, které jsou tak přesné, že zohledňují i okrajové podmínky staveb. Společnost Schüco například již podporuje obousměrný přenos datových záznamů, které umožňují mimo jiné simulaci modelů ve stavu jakoby už postavena budova .

Modely jsou úplné, spolehlivé a dostupné, k datům je snadný přístup a jednoduše se vymění či doplní o další parametry. Modely jsou pro každého, kdo je bude během celého životního cyklu objektu potřebovat. Podle těch nejpřesnějších dokáže obsluha nastavit CNC zařízení při výrobě a zpracování hliníkových konstrukčních prvků.

Hlavním přínosem BIM je šetření času, investičních a provozních nákladů ve výstavbě av konečném důsledku iv zprávě budov. O širší využití BIM mají proto zájem všichni účastníci stavebního procesu, od architektů, projektantů až po realizační a stavební firmy a facility management.

Informační modelování však přesahuje oblast stavebnictví. V zájmu toho je třeba diskutovat a dohodnout jisté standardy tohoto nového dorozumívacího jazyka.

BIM tématem konference v Bratislavě

Jak loni zaznělo na 20. ročníku fóra buildingSmart-Forum v Berlíně, BIM je cesta, jak se mohou projektování a zhotovování staveb měnit, přičemž s nimi se bude měnit i vývoj odvětví stavebnictví. Z roku na rok stoupá počet odborníků, kteří se zapojují do vytváření otevřených standardů, potvrzují trend a důležitost standardizace kroků a implementace regulací.

Výjimkou není ani Slovensko. Už tento čtvrtek, 19. října, je v Bratislavě příležitost diskutovat o BIM během třetího ročníku Národní BIM konference s podtitulem Building Information Modeling – teorie versus praxe . Záměrem akce je na základě vývoje a trendů využívání BIM technologie ve stavebnictví v zahraničí poukázat na výhody jejího použití v praxi i na Slovensku. Partnerem konference je Schüco.

Knihovna s 3D objekty Schüco

BIM je budoucnost projektování, realizace i provozu staveb. Pro stále rostoucí skupinu architektů a projektantů, kteří s BIM aktivně pracují, vytvořila společnost Schüco knihovnu s 3D objekty, které reprezentují produktové portfolio firmy.

„Knihovny obsahují rozsáhlý a podrobný katalog detailů. Uživatel zadá jen některé parametry řekněme okna nebo dveří a všechny ostatní atributy se ‚natáhnou‘ ze systému,“ říká Peter škvára, vedoucí organizační složky společnosti na Slovensku.

Knihovny jsou určeny pro uživatele nejrozšířenějších systémů, jako jsou AutoCAD, Inventor a Revit. Schüco neustále rozšiřuje rozsah údajů, přidává další moduly a objekty do knihoven na BIMobject Cloud a vylepšuje příslušné softwarová řešení a rozhraní.

„Věřím, že dříve nebo později se přes české realitě laciné projektové dokumentace softwarové podpůrné řešení, jako je BIM, jednou prostě prosadí. Tak, jak je to běžnou praxí při tvarově komplikovanějších transparentních konstrukcích v zahraničí. Trend ‚volných tvarů‘ (free form) se totiž stále více uplatňuje i na Slovensku, „dodává P. škvára.