Jak zařídit kuchyni

Gurmánské království , i tak by se dala nazvat kuchyň. Pokud právě přemýšlíte nad její rekonstrukcí nebo vám v hlavě běhají nápady na kuchyňskou linku do novostavby, zbystřete pozornost. Přinášíme vám totiž několik tipů i inspirací .

Staré známé, že kuchyně je srdcem domova , stále platí. Platí však i to, že je investicí na několik (i desítek) let, a ne levnou. Proto musí splňovat funkčnost i estetičnost v pravém smyslu slova. Čemu se vyvarovat, na co nezapomenout, jak postupovat?

 

Dispoziční řešení a velikost prostoru udává směr

Opět prostor v hlavní roli . Právě ten určuje základní pravidla hry. Zda bude kuchyňská linka „jednolitou stěnou“, dvojlinkou, nabude tvar L nebo U či přenechá místo i ostrůvku.

Pokud máte vybraný tvarový varianta , na otázku jak zařídit kuchyň následně budou navazovat další otázky – jak často se v kuchyni zdržujete, kolik času věnujete přípravě jídel a  kolik lidí se pravidelně v domácnosti stravuje? Od toho bude totiž záviset i celkové vybavení.

Kuchyňské zóny a centra pro přípravu jídel

Funkční a  správné zorganizovaná kuchyň má vymezené jednotlivé zóny, rozdělené podle činností, které se v kuchyni běžně provádějí. Hlavní centra jsou tři – chladicí, mycí a centrum vaření.

Mezi další zóny však může patřit i uskladnění potravin či zóna na úschovu kuchyňského nářadí. Pracovní plocha , a tedy část kuchyňské desky, která se využívá k přípravě jídel, by měla mít alespoň 90 cm.

Vnitřní vybavení versus vnější design

Usnadnit přípravu jídel může také důmyslné vnitřní vybavení skříněk . Speciální úložné systémy, organizéry na kuchyňské nádobí , potravinové skříňky s přehlednými koši sice rozpočet navýší, ale ušetří na prostoru. Vhodné jsou zejména v případě, že zařízení bytu nedisponuje komorou.

Kuchyňská dvířka by měly odpovídat zvolenému stylu. Ozdobné skříňky, frézované kuchyňská dvířka a mosazné nebo keramické úchytky sluší venkovskému stylu, zatímco moderní upřednostňuje čisté linie a  bezúchytkové otevírání.

Jak zařídit moderní kuchyň? Kuchyňská linka bez úchytek může mít několik variant otevírání. Jednou z možností jsou integrované úchytky, které fungují pomocí zapuštěné lišty . Tip-on nebo Servo-drive zase zaručí jednoduché otevírání pomocí lehkého dotyku .

Rozpočet se týká i spotřebičů

Zařízení kuchyně tvoří kromě samotného nábytku i spotřebiče . Jejich cena závisí nejen od technologických lahůdek , ale také na tom, zda se jedná o integrované nebo volně stojící spotřebiče. Zabudovat ledničku, troubu, mikrovlnnou troubu či kávovar totiž vyjde poměrně draho.

Paradoxně, v současnosti se stávají oblíbenci i volně stojící smaltované sporáky , jejichž cena je i několikanásobně vyšší než u již zmíněných spotřebičích. Jsou součástí venkovských i moderních domácností, kombinování stylů je totiž trendem.

Na co nezapomenout?

Jak zařídit kuchyni? Přece nadčasově ! Vybírejte materiály a barevné provedení, které nejsou jen aktuálními trendy. Jinak by se vám mohlo stát, že budete mít chuť po pár letech vyměnit celé zařízení interiéru kuchyně . Vsaďte na přírodní odstíny a dřevo , ty jsou moderní stále.

Světlé barvy se postarají o optické zvětšení, tmavé vyžadují dostatek přirozeného světla i umělého osvětlení . Aby prostor působil vzdušně, vyhněte se víceúrovňové členitosti kuchyňského nábytku . Klidně sáhněte i po alternativě horních skříněk, po policích , které jsou samonosné nebo drží na konzolách. Otevřeným skříňkám s policemi se raději vyhněte.

Harmonický interiér a nábytkové komponenty, které ladí . I to je odpovědí na otázku jak zařídit kuchyň. Na celkovém vzhledu se podílejí také doplňky, stylové potravinové dózy či smysl pro detaily. Nepodceňte je.

Jak zařídit kuchyni v paneláku?

Místa na představivost je vždy, ale prostoru na vysněnou kuchyni už méně. Jak se poprat s tímto problémem? Do návrhu se můžete pustit i sami, do rekonstrukce však raději s radami odborníků . Nosné příčky totiž umí být i nepřítelem …

Nejčastějším typem panelákových kuchyní je úzká místnost, na jejímž jednom konci jsou dveře a na druhém zase okno. Pokud patříte mezi lidi, kteří vyžadují velkou pracovní plochu, pravděpodobně vám stačit klasický sektor nebude. Skříňky na protilehlých stěnách nebo Lkový tvar je přijatelný, ale může ubrat místo na kuchyňské stolování .

Pokud se do zařizování pustíte s velkým odhodláním, trpělivostí, ale i financemi a radami statika, možnost otevřeného prostoru nemusí být v nedohlednu. Připravte se však na časovou náročnost i možné nepochopení ze strany sousedů, bohužel …

 

Místo na stolování

Malá kuchyně vyžaduje určité kompromisy. Stolování má totiž často omezený prostor a  kuchyňský stůl nepatří mezi jeho dominanty. Využít můžete „sklopné“ varianty stolů nebo si vytvořit malý koutek na příležitostné jídlu či pití kávy. Rozšíření parapetu může posloužit jako barový pult.

Velký stůl se tak může stát součástí velké obývacího pokoje. Pokud se však nemusíte pouštět do této alternativy, prostor ušetříte i pøisunutím stolu ke zdi . Opticky ho zase zvětšíte vhodnými materiály, mezi které v poslední době patří kromě dřeva i kov a plast. Sáhnout můžete i po moderních transparentních židlích .

Na míru nebo sektor?

Pokud je dispoziční řešení vaší kuchyně atypické nebo máte speciální představu o jejím zařízení, vyplatí se vsadit na výrobu nábytku na míru. Jednotlivé komponenty kuchyňských skříněk si však můžete vyskládat i svépomocí , prostřednictvím eshopů Nový nábytek , Tempokondela ,  Myinterier či Idea nábytek .

V široké nabídce najdete i hotové kuchyňské bloky , které se také přizpůsobí jednotlivým stylem interiérového designu . Mnozí výrobci umožňují i případné kombinování skříněk či přizpůsobení barevných provedení.