Balkon a terasa v zimě

V podzimních a zimních měsících jsou okrasou balkonů dřeviny, na kterých se tvoří barevné plody – například hlohyně a skalníky.

Hlohyně

Je to hustý keř s lesklými tmavě zelenými listy, které zůstávají na větvích i během zimy. Až do jara zůstávají na keříky i plody, pro které jsou hlohyně oblíbené. Nejčastěji se u nás pěstuje hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea). Na jaře kvete smetanově květy, z nichž se do podzimu vytvoří barevné bobulky. Bývají oranžové (Orange Charmer), ale existují i ​​červené ( ‚Mohave‘, ‚Kasan‘, ‚Red Column‘) nebo žluté ( ‚Soleil d‘ Or ‚).

Nezapomeňte na oporu

Při pěstování hlohyně využijte oporu a tvarujte ji podle vlastních představ. Řez snáší velmi dobře. Vyžaduje substrát s přídavkem vápna.

Skalníky (Cotoneaster)

Vybrat si můžete stálezelené nebo opadavé druhy. K stálezeleným patří například skalník rozložený (C. dammeri), vrbolistý (C. salicifolius) či C. procumbens. Mezi oblíbené se řadí zejména skalník rozložen. Odrůda ‚Rami‘ patří k půdopokryvných, dorůstá jen do výšky 10 cm. Má krásně zelené, lesklé listy, květy jsou bílé, plody červené.

Ty pravé do nádob 

Do nádob se hodí i odrůdy ‚Eichholz‘, ‚Coral Beauty‘ nebo ‚radicans‘. Do výšky asi 30 cm dorůstá skalník přitlačen (C. adpressus). Jeho drobné lístky se na podzim zbarvují do červena, malé plody jsou červené. C. microphyllus je krásně zelený během celého roku. Bývá vysoký 30 až 50 cm, má drobné lesklé lístky a červené plody. Skalníky jsou nenáročné rostliny. Daří se jim zejména na slunném stanovišti, kde bohatě kvetou i rodí. Vyžadují propustnou půdu.