Víme jak na šváby: Tento hmyz v domácnosti nikdo nechce!

Tento hmyz nechce vidět ve své domácnosti nikdo. Švábi jsou pro mnohé synonymem nepořádku, ale ne vždy to platí. Šváb se totiž cítí stejně dobře iv úzkostlivě udržované domácnosti.

Jak je to možné? 

Vajíčka švába si můžete zavléci domů v kontaminovaných potravinách nebo starém oblečení. Dospělý hmyz k vám zavítá po vlastních přes spáry, kterých je v každém bytě i domě nadostač. Šváb je plachý a většinou noční hmyz, takže když na něj narazíte přes den je zjevné, že už jde o velké zamoření.
V objektu dokonce můžete cítit pach po mandlích. Švábi milují vlhko a teplo av domácnosti se mohou ukrývat na různých místech.

Otravný a odolný

Pokud se u vás vyskytnou šváby, začíná se nelítostný a dlouhotrvající boj. Jde o jeden z nejodolnějších druhů hmyzu, jehož nelze zbavit snadno. Fyzická likvidace není jednoduchá, protože šváb má tvrdé krovky a je náročné ho rozmáčknout. Navíc je velmi rychlý.
Boj se šváby však nesmíte vzdát. Nejde jen o odpor, který vzbuzuje pohled na nich, jsou přenašeči různých bakterií a infekcí, kterými mohou kontaminovat potraviny. U některých lidí vyvolávají jejich výměšky alergické reakce.

Prevence je důležitá

Nejdůležitější je prevence. Ve své domácnosti jim nesmíte vytvořit vhodné podmínky. V první řadě nenechávejte volně přístupné žádné zbytky jídla ani potraviny. Potraviny uchovávejte v uzavřených nádobách. Pravidelně uklízejte a vynášejte odpadky.
Důkladně umývejte nejen podlahu, ale všechny povrchy, které přicházejí do kontaktu s jídlem. Pokud víte, že v odpadkovém koši jsou zbytky z ovoce, zeleniny nebo hotových jídel, okamžitě jej vyneste.

Chemicky i přírodní cestou

Nejúčinnější je chemická dezinsekce, kterou vykonávají specializované firmy. Pokud bydlíte v obytném domě, je třeba ji provést celoplošně ve všech bytech najednou. Lokální můžete použít chemické pasti a spreje.
Z domácích prostředků proti švábům účinkuje kyselina boritá smíchaná s cukrem, případně hladkou moukou. Směsí posypte předpokládané místa jejich pohybu.
Švábi velmi přitahují i syrová vejce. Smíchejte žloutek a kyselinu boritou a vytvarujte z něj kuličky, které umístíte do rohů místnosti. Vyzkoušet můžete sádru, mletý hrách a cukr. Přírodní způsoby fungují, ale nesmíte je přestat aplikovat brzo.
Připravte se na to, že boj se šváby může trvat zhruba měsíc.