Jak nejlépe vyčistit připálenou pánev

Nápadů do kuchyně, které vám pomohou udržet nádobí a pomůcky v čistotě není nikdy dost. U některých jídlech dojde automaticky ke znečištění pánve, které nemusí být vždy jednoduché odstranit. A přiznejme, občas se nám podaří i něco připálit … Co s tím?

1. Ocet a soda bikarbona

Tato dvojkombinace je účinná vždy všude, kde potřebujete vyčistit něco intenzivně znečištěné nebo dokonce pročistit odtok. Ocet sám o sobě je víceúčelový čistící prostředek. Můžete jej použít jako dezinfekci, netoxický čisticí prostředek na sklo a dá se použít také v kuchyni na čištění nádobí, či rychlovarné konvice zanesené vodním kamenem. 

Podívejte se však na to, jak vám pomůže při čištění připálené pánve: nalijte trochu vody na dno pánve a přilijte stejné množství octa. Nechte sevřít. Po minutě varu odstraňte z plotýnky a vylijte ředěný ocet do dresu. Do prázdné pánve přidejte lžíci jedlé sody a houbičkou nádobí dočistěte. Opláchněte čistou vodou.

2. Sůl

I klasická sůl může pomoci odstranit pripáleninu. Je skvělým abrazivním prostředkem na drhnutí usazené nebo spálené potravy – zejména hrubozrnná sůl. Můžete k ní přidat trošku prášku na praní a horké vody nebo citrónové šťávy, efekt se ještě zvýší.

3. Kola

Určitě jste už slyšeli nebo viděli vtipy o tom, že kolovými nápoji se velmi dobře čistí, dokonce i ucpaná toaleta. Cosi na tom skutečně je a mnozí odborníci na zdraví tvrdí, že kolu bychom měli vyčlenit z potravin a zařadit mezi přípravky na udržování domácností. Takže jak na to? Do ještě horké pánve nalijte kolu a pokryjte ní celé dno pánve. Nechte odstát, aby látky obsažené v tomto nápoji uvolnily připálené jídlo. Pak stačí pánev jen opláchnout a osušit. 

4. Šumivé tablety Alka Seltzer

Tento přípravek je primárně určen k boji proti „kocovině“, je však dobrým pomocníkem iv kuchyni. Funguje podobně jako kola. Přidejte jednu dvě tablety do horké vody a nechte je působit. Po chvíli uvidíte výsledek. Nádobu opláchněte a usušte.

5. Kečup

Asi nepřekvapivějším ze zmíněných přípravků je kečup. Sám o sobě není dostatečně kyselý na to, aby vám pomohl odstranit připáleniny, ale dokáže oživit a zkrášlit hrnce se skvrnami na dně. Na postiženou oblast naneste tenkou vrstvu kečupu a nechte 15 minut působit. Poté opláchněte a osušte.