Stylové sezení do vaší kuchyně

Jste fanouškem neformálního stolování, ale váháte, zda barové sezení není už tak trochu kýč?My vás z tohoto omylu vyvedeme.

Výhodou barového pultu je, že se hodí skutečně do každé kuchyně – zda máte rádi venkovský styl, futuristický, nebo industriální přímo z ulice. Jeho prioritním úkolem je posloužit při snídani, desáté či svačině. No vynikajícím pomocníkem je i ve chvílích, kdy máte návštěvu a ještě se točíte kolem nedovařeným večeře. Hosté pohodlně usadíte za pult a můžete vedle konverzaci pokračovat ve vaření.

Ideální velikost

Pokud toužíte po barovém pultu právě z těchto důvodů, přizpůsobte tomu jeho vzhled a funkcionalitu, tedy určitě nemá vypadat jako náhrada jídelního stolu. Výška pultu má být od 100 do 115 centimetrů a šířka nemá přesahovat 40 centimetrů. Hosté se při sezení mohli být cítit pohodlně, a tak potřebují kolem sebe určitý prostor. Proto mezi židlemi počítejte s minimální vzdáleností 55 centimetrů.

Kam s ním?

Je několik možností, jak barový pult zakomponovat do kontextu kuchyně, případně jím kuchyni oddělit od obývací části. První volbou je napojení nad pracovní desku. Materiál desky pultu přitom nemusí korespondovat s materiálem pracovní desky, právě naopak. Originální je pult z masivního dřeva, které je nestárnoucím a stále trendovým prvkem v interiéru.

Zajímavé řešení nabízí zděný pult. V konečné úpravě jej lze omítnout, obložit dřevem nebo lícovými cihlami. Takový pult vytvoří dokonalou hranici mezi pracovní částí kuchyně a jídelnou. Jeho devizou je, že se dá zakomponovat i do zhotovených kuchyní.

Pohrajte si s osvětlením

Zdá se vám vaše barové sezení fádní? Zkuste se zamyslet nad jeho osvětlením. Žhavým trendem jsou závěsná svítidla v podobě žárovek. Perfektně se hodí do industriálního stylu, do kuchyní s nádechem retra nebo jako hřejivý prvek minulosti venkovského vintage. Nic nezkazíte ani závěsnými lampami jakýchkoliv tvarů a barev samozřejmě doladěných ke stylu kuchyně.

Při jejich výběru však myslete na výšku zavěšení a intenzitu světla. Ostré světlo ve výši očí vám jistě příjemné nebude. Z módy nevyšly bodová světla, ale spíše než v podobě zapuštěných v podhledu jsou „in“ kubusy či válce s LED žárovkami, přisazené na stropě.

Designové pohodlí

Nejjednodušší oživíte barový pult stylovými židlemi. Až vás překvapí, jak málo stačí k tomu, aby barový pult získal nového ducha. Využijte potenciál kontrastu, a to nejen při výběru barvy. Máte barový pult z masivního kusu dřeva? Zvolte k němu barové židle z plastu. Horkým hitem jsou celoplastové na třech nebo čtyřech nohách.

Nebojte se, ani kovové židle na jedné výškově nastavitelné noze, dřevěné či s čalouněným sedákem ještě nevymřeli. V oblibě zůstávají ty se sedadlem potaženým kůží nebo lehce omyvatelnou textilií.

Splňují nejen designové, ale i funkční požadavky a řadí se mezi ty nejpohodlnější. A když už jsme u toho pohodlí, pokud si ho chcete opravdu užít, volte raději židle s opěradlem a při nákupu si je nejdříve pečlivě vyzkoušejte. U barového sezení však myslete na to, že je to jen místo na rychlé občerstvení. Dlouhé a časté vysedávání na vysokých židlích vaší páteři určitě neprospěje.

016_017_bari