Jak se vyvíjel koncept konečných podlah a podlahových krytin

Pouze ti, kteří si koupili skutečně staré domy, které jsou stále v bezvadném stavu, budou mít přímý pohled na vývoj podlah. Pokud byste v tom starém domě odstranili masivní dřevěnou podlahu, možná byste našli jen jeden prvek: trámy. Nosníky jsou konstrukční nosníky, které běží vodorovně pod podlahami, aby podpíraly podlahy.

Případně po sundání podlahy z tvrdého dřeva můžete najít spodní vrstvu dlouhých úzkých hrubých prken, které běží kolmo k podlaze z tvrdého dřeva.

V každém případě by dekorativní podlaha a strukturální podlaha byly totéž. Pokud jste někdy potřebovali vybourat dekorativní podlahu, třeba v případě zaplavení, demolujete také strukturální podlahu.

Jak se stavební věda zdokonalovala, ujal se nápad vytvořit podlahu z více vrstev. Spodní vrstvy by mohly poskytnout většinu konstrukční podpory, zatímco nejvyšší vrstva by mohla být dekorativní, ale trvanlivá vrstva s velkým provozem.

Komercializace také pomohla tento posun řídit. Supellex a další společnosti vyrábějící podlahové krytiny začaly prodávat ukázkový příklad podlahové krytiny, která není vůbec strukturální: linoleum.

I když bylo linoleum poprvé vyvinuto v roce 1863, trvalo by desítky let, než společnosti vyrábějící podlahy vyvinuly produkt, který by si široká populace osvojila. Linoleum bylo na svou dobu blízko k zázračnému produktu. Bylo stálobarevné, nehromadil se v něm statický náboj, byl poměrně měkký. Ale nejlepší ze všeho je, že linoleum by se dalo s trochou snahy odstranit a vyměnit. Kromě plošných koberců si tento status mohlo nárokovat jen několik dalších podlah před tímto.

Podlahu bylo možné vyměnit, když se opotřebovala nebo jednoduše, když se majitel domu rozhodl pro jiný styl. Podlaha se skutečně stala krytinou.

Linoleum se vyvinulo v další typy pružných podlah, jako je listový vinyl, dlaždicový vinyl a luxusní vinylové desky. Laminátová podlaha je pevná, ale také je podlahovou krytinou. Jako plovoucí podlaha se laminátová podlaha vůbec nepřipevňuje k podkladu; jeho samotná velikost a hmotnost ho udrží na místě a stabilizuje.