Novostavby a energetické parametry

Kupujete novostavbu a spoléháte se na to, že budete platit málo za energie? Omyl. Ne každý nový dům totiž splňuje náročné energetické požadavky, které jsou stanoveny v zákoně od začátku minulého roku. A navíc i dodržování samotného zákona je slabé.

Pozor je třeba si dát hlavně na podezřele výhodné nabídky. Nový dům s minipozemkom může být sice levný, ale na energiích ročně přeplatíte i stovky eur. Ve středně velkém ultranízkoenergetickom domě se topí na ilustraci běžně za 20 až 50 eur měsíčně, v domě s energetickou třídou B i za 70 – 100 eur měsíčně a když developer půjde do ještě nižšího standardu, náklady na topení jdou přes 100 eur měsíčně.

Pod označením novostavba se totiž může skrývat i sice nový, ale technologiemi zastaralý dům. Od ledna 2016 se sice vyžaduje pro nové budovy splnění ultranízkoenergetickej úrovně výstavby – tedy splnění energetické třídy A1. No v praxi se stále staví domy na základě starších stavebních povolení či ty s přerušenou výstavbou.

V okolí Bratislavy, ale i ostatních větších měst, přibývá výstavba novostaveb, jejichž cena je v porovnání s bydlením přímo ve městě levnější. Jde hlavně o řadové domy či o domy s menším pozemkem, ba přímo malým. Většina z nich přitom není ani nízkoenergetická, ale za příznivé ceny. O tyto novostavby je  velký zájem. „Velmi často jde o bydlení mladých rodin, kterým zatím nepřekáží dojíždění za prací do města,“ říká. Dům ačkoli s malým pozemkem by byl nad jejich rozpočet iv okrajových částech města.

Nahrává tomu i nezájem o energetické certifikáty mezi zájemci o koupi nemovitosti. Ti se obvykle ptají jen na měsíční náklady na energie. „Pokud by cena za energie významnější vzrostla, což do budoucna nikdo nevylučuje, tak by to určitě znamenalo i změnu v chování a výběru zákazníků,“ říká odborník.

Požadavky na energetické parametry budov

  • Všechny nové budovy s upravovaným vnitřním prostředím (tedy všechny budovy na bydlení, kancelářské, školní) musí splňovat požadavky na energetickou náročnost budov. Ty stanoví zákon o energetické náročnosti budov a tepelnětechnické norma.
  • Požadavky na nové budovy mají splnit i renovovanou budovu , pokud je to technicky, funkčně a ekonomicky proveditelné. Žádný předpis neuvádí možnost výjimky.
  • Pro aktuální podávané žádosti pro stavební povolení platí , že projektová dokumentace musí splňovat požadavky, které platí od 1. ledna 2016. Každá nová žádost o výstavbu by tak měla obsahovat projektovou dokumentaci prokazující splnění požadavků na ultranízkoenergetickú úroveň výstavby.
  • V praxi se stále ještě mohou vyskytnout případy budov postavených podle projektové dokumentace zpracované k žádostem odevzdaným do 31. prosince 2015. Takové budovy musí splnit alespoň požadavky na energetickou třídu B.
  • Nesplnění požadavků na energetické hodnocení budovy však často není důvodem k nevydání stavebního povolení nebo kolaudačního rozhodnutí