Nástěnná svítidla jako tvůrci příjemné atmosféry

Představují doplňující osvětlení , ale svým designem mohou patřit k hlavním prvkům zařízení. Nástěnná svítidla jsou světelným zdrojem vytvářejícím příjemnou a útulnou atmosféru , přičemž jejich účel může být i různorodý. Například v koupelně totiž reprezentují zejména funkčnost.

Obecně však můžeme říci, že tento typ svítidel tvoří neodmyslitelnou praktickou součást domácnosti a zároveň dokáže ovlivnit i nálady obyvatel bytu či domu. Protože zejména v obývacím pokoji představuje tzv. náladové osvětlení , které se přizpůsobuje různým společenským či odpočinkovým činnostem.

 

Nástěnná svítidla do ložnice

Nároky na osvětlení se v rámci jednotlivých místností liší. Co se týče ložnice, mohlo by se zdát, že postačí centrální závěsné nebo stropní svítidlo a noční lampy. Současné trendy však nástěnný varianta přenesly i sem. Patří jim prostor nad nočními stolky nebo nad čelem postele.

Vnímání atmosféry je důležité i v této místnosti. Ovlivníte ji například optimálním stínítkem . Intenzita světla by totiž neměla být vysoká , protože jde o výhradně oddechový prostor (většinou, pokud jeho součástí není například malý pracovní koutek).

Nástěnná svítidla do koupelny potřebuje zrcadlo

Nároky na osvětlení daného prostoru se v závislosti na členy rodiny mohou lišit. Dopřejte si kvalitní svítidla různého typu, které zaručí spokojenost všech příslušníků domácnosti. Ženy se vkusně nalíčí, muži dobře oholí.

Základem jsou nástěnná svítidla , které nevytvářejí stíny u zrcadla. Opálové sklo je dobrá volba, stejně také rozmístění lamp z bočních stran zrcadla. I index podání barev (hodnoty CRI) stojí za zmínku. Věrné zobrazení přijde vhod. Nestane se tak, že make-up bude v exteriéru vypadat více než nápadně …

Obecně se do interiéru doporučuje hodnota CRI 80 , ale v koupelně to může být klidně i více. Stejně platí, že světlo vybírejte raději teplé bílé . Studené odstíny by mohly způsobit také zmíněný nežádoucí efekt. Nezapomeňte ani na IP kód, který udává výšku krytí před vodou a vniknutím cizích předmětů. Pro zónu nad zrcadlem alespoň IP44 .

Nástěnná svítidla do chodby mohou připadat originální

Chodba v domě patří k prostorám, ve kterých se aktivně nezdržoval. Vyžaduje si tak typ osvětlení, který by se měl danému účelu přizpůsobit . Z hlediska dobré orientace je dobré vsadit i na nástěnné svítidla , které umožní bezproblémovou průchodnost iv noci. Klidně si je dopřejte několik a zavěste ve stejných rozestupech vedle sebe.

Nástěnné lampy do chodby nemusí poutat pouze svým vzhledem. Může jít například o nenápadnou kostku či obdélník. Některé typy totiž najdete ve variantě se světelným tokem z horní i dolní strany zároveň. Taková hra se světlem oživí i tmavou chodbu. Doslova …

Nástěnná svítidla v dekorační roli

Ačkoliv použití daného typu osvětlení je standardně doplňkové, neznamená to, že design nehraje důležitou roli. Naopak, svým vzhledem mohou nástěnné lampy podtrhnout estetickou stránku dekorací. Realizace je jednoduchá. Stačí je umístit nad poličku, obraz, nasvítit nimi knihovnu a podobně.

Je třeba si však uvědomit jednu věc. Jaká je funkce (pokud pomineme primární funkci doplňkového osvětlení) nástěnných svítidel? Mají interiér sjednotit, doplnit ť nebo zvýraznit či rozptýlit jeho celkový design ?

Nechybí správné navození atmosféry …

Oživí tmavé kouty , rozsvítí i tam, kde jiný typ svítidla nelze umístit. I malý koutek na čtení se může pyšnit zajímavým nástěnným svítidlem namísto stojací lampy. V každém případě je důležité správné rozmístění. I když jde o doplňkové světelné zdroje, neměly by působit chaotickým dojmem.

Celková atmosféra , kterou můžete díky svítidlům na stěnu dosáhnout, se vám odvděčí v podobě příjemných pocitů a atraktivního interiéru. Možnost využití je rozmanitá, vzhledem na jednotlivé části obytných prostor. Zmíněnou dekorační úlohu totiž mohou plnit například i na chodbě či na schodišti.

Nástěnná svítidla na schodiště – působivé orientační osvětlení

Bezpečnost je zde nepochybně na místě. Nejen správné materiály povrchové úpravy samotných schodů, ale i vhodné osvětlení se postará o splnění tohoto cíle. I když jsou v nabídce různé typy svítidel hodících se například i do podstupnic schodů, zaměříme se na efektivní světelné zdroje na stěnách .

Tentokrát pomineme klasické nástěnné lampy. Optimálním řešením jsou nástěnná svítidla umístěny jen pár centimetrů nad schodem . Jejich zmenšená podoba je ale také zárukou zajímavého designu a dobré viditelnosti. Jelikož se nacházejí poměrně nízko, důležité jsou i materiály krytí. Příkladem může být tvrzené umělohmotné sklo.

Pokud i vy toužíte mít osvětlené jednotlivé stupnice za šera či úplné tmy tímto způsobem, pamatujte, že “ orientační svítidla “ by neměly vydávat velké množství tepla. I v tomto případě se vyplatí šetřit ve smyslu úspory energie (zejména při celovečerním svícení). LED diody budou správnou volbou.