Lucernička vynikne v závěsných nádobách

Lucernička je velmi zajímavá rostlina svým vzhledem. Ta se se vyvinul na základě přizpůsobení se náročným podmínkám ze kterých pochází. Listy jsou ve tvaru srdíček, které vyrůstají na dlouhých stoncích.

„Srdíčka na drátku“

Lucernička Woodovy   (Ceropegia woodii)

Má až 2 m dlouhé převislé drátovité stonky, na kterých rostou stříbrošedá listy ve tvaru srdíček. Povrch každého sukulentních modrozeleného srdíčka je šedě a purpurově zpestřen. Rub lístku je jednobarevný, matně růžovo-purpurový a jen na okraji zvlněný, což dodává struktuře povrchu úhledný lem.

Seřezávejte výhonky

Květy lucerničku jsou malé, nenápadné, členité a růžové. Vyvíjejí se z nich dvě dlouhé jehlicovité souplodí. Vodu rostlina shromažďuje v podzemních hlízách. Tyto hlízy se snadno zakoření, když leží na zemi. Abyste podpořili tvorbu nových výhonků z hlíz, rostlinu opakovaně radikálně seřezávejte. Udrží si tak pěkný kompaktní vzrůst.

Umístěte ji na výsluní

Rostlina pochází z Jižní Ameriky. Proto jí celoročně vyhovuje být na světle až výsluní a v teple. Růstu prospívá intenzivní, ale rozptýlené světlo. Pokud má světla nedostatek, rostlina změní charakter růstu a stonky se prodlouží. Lístky se zmenší a slabě vybarví.

Pro lucerničku je nejlepší pokojová teplota, ale v letních měsících snese i vedro. V zimním období mu třeba zajistit chladnější stanoviště s teplotou 12 – 15 ° C. Minimum je 8 ° C. Zálivka je nutná, až když je substrát mírně proschlý, protože lucerničku je citlivý na přemokření. V zimě zalévejte ještě opatrněji. Na živiny je nenáročný. Přesazujte ho jen v případě potřeby.