Výkon versus příkon: Horké novinky mezi vysavači

Na podzim minulého roku se snížila hranice maximálního povoleného příkonu vysavačů, a to do 900 W. Mnozí se domnívají, že sací výkon vysavače souvisí zejména s jeho příkonem. Ale není tomu zcela tak, čehož důkazem jsou i tyto z gruntu nové, vylepšené a energeticky úsporné vysavače.

Proč se snížila hranice maximálního povoleného příkonu vysavačů?

Do obchodů se od září 2017 doplňují už jen vysavače s jmenovitým příkonem do 900 W na základě nařízení Evropské komise. Za vším je Lisabonská smlouva, která zavazuje členské státy EU snížit množství emisí CO 2 o 20% (do roku 2020). Byl to zásadní, ale nutný krok na ochranu životního prostředí, ale i spotřebitele. Díky němu už na trhu nenajdete nekvalitní a energeticky neúsporné modely.

Má příkon motoru vliv na kvalitu vysávání?

Příkon motoru nemá zásadní vliv na schopnost kvalitně vysávat. Stejně důležité jsou i použité materiály, filtrační systém, kvalitní motor, těsnost opláštění, konstrukce na vedení vzduchového proudu, trubice či sací hubice. „Faktem je, že moderní přístroje si i při nižších hodnotách příkonu snadno poradí s běžnými druhy podlahových krytin. Proto nejsou na místě žádné obavy, „  manažerka ze společnosti Miele

K hlavním kritériím, které musí vysavač splňovat, patří: 

• roční spotřeba energie do 43 kWh / rok, 

• příkon nižší než 900 W, 

• hladina akustického výkonu nesmí být vyšší než 80 dB (A), 

• provozní životnost motoru musí být nejméně 500 h.