Jedinečná stěrka či obklady? Vyzkoušejte beton

Když se řekne „beton“, většině lidí se vybaví panelák nebo jiná stavba z tohoto materiálu. Ten má však dnes už i jiné využití. Ve stavebnictví i v architektuře se například začaly používat stěrky a obklady z betonu, protože dobře vypadají a mají jedinečné vlastnosti.

Povrchová úprava stěn, tedy omítka, se volí především podle toho, z čeho jsou stěny zhotoveny. Omítky se dají aplikovat na cihly, skály, pórobeton, beton, sádrokarton i dřevotřísku.

„Při výběru omítky je třeba myslet nejen na estetiku, která je samozřejmě důležitá, protože na stěny se budete dívat pořád, ale zapomínat netřeba ani na její další vlastnosti, jako je tepelná či zvuková izolace, ohnivzdornost, protifungicídna funkce či odolnost proti mechanickému poškození , „říká odborník  z firmy reninu beton, který se již léta věnuje omítkám z betonu.

Podle něj je cementová betonová stěrka ideální na stěny, neboť bude dobře vypadat i po letech. Mikrocementovou stěrku doporučuje zase na podlahy, fasádu, ale i do sprchy, sauny nebo do bazénu.

„Beton má unikátní vlastnosti. Je charakteristický i tím, že má vysokou odolnost proti mrazu, vodě a vlhkosti. Rovněž je ohnivzdorný, velmi pevný a nenáročný na údržbu. Všechny tyto vlastnosti z něj činí materiál ideální nejen na fasády budov, ale jedinečný nádech, neopakovatelnost a originálnost vnáší i do interiérů, „popisuje odborník.

Mnozí si beton spojují zejména s hrubou stavbou nebo s výstavbou sídlištních „džunglí“, proto chvíli trvalo, než se podařilo proniknout světovému trendu, který klade do popředí jedinečný materiál – pohledový beton. Interiérem i exteriérem podle odborníka dodává moderní vzhled, působí chladně a zároveň hřejivě.

Vydrží téměř vše, je nenáročný na údržbu, může mít nekonečně mnoho barevných odstínů, je stoprocentně přírodní a recyklovatelný. Zároveň šetří další náklady, protože například betonová stěrka nevyžaduje žádnou další povrchovou úpravu. Netřeba ji omítat, dělat na ni malbu ani lepit tapetu. Sama o sobě vypadá unikátní.

Další z trendových možností finální úpravy stěn nebo podlah jsou betonové obklady. Dají se použít horizontálně i vertikálně, jejich instalace je rychle hotová av kombinaci se dřevem, kovem nebo se sklem vytváří jedinečný interiér s vlastním stylem a atmosférou.

„Obklady z pohledového betonu se staly nedílnou součástí moderní architektury a jsou velmi žádané do moderních staveb s velkými otevřenými prostory či do kancelářských místností. Dobře vypadat však mohou v jakémkoli prostoru, pokud jsou vyrobeny kvalitně a vybírány s vkusem. Představují vhodný dekorativní prvek na dotvoření interiéru i exteriéru a navíc mají velmi dobré vlastnosti, snadno se udržují, jsou odolné proti poškrábání či oděru, „tvrdí odborník.

Samotnou realizaci takových prací však doporučuje přenechat odborníkům. „Pouze lidé, kteří s vybraným materiálem dělají roky, mají dostatek zkušeností na to, aby jejich práce ve finále dobře vypadala a dobře sloužila. Je třeba si uvědomit, že stěrky a obklady neměníte každý den naopak mají v dobrém stavu sloužit roky, možná i desetiletí. Investice do nich je investicí do dlouhodobě kvalitního a příjemného bydlení, „připomíná odborník.