Jak zabavit děti na zahradě

Ke svému vyjádření potřebují děti pohyb. Běhání, tvůrčí nepořádek stejně jako cesty za dobrodružstvím jsou pro ně typické. O čem je řeč? Přece o dětských zahradních hrátkách.

PŘÍRODA JE VELKÝM POMOCNÍKEM

Oči každého chlapce se rozzáří, když se řekne bunkr. Že chlapci nemají na mysli plastový nebo dřevěný domeček z hobby obchodu, nemusíme ani mluvit. Zde jde o vlastnoručně postavenou stavbu na míru. Kdo je hlavní projektant? No přece děti.

Pokud má zahrada alespoň malý kout, ideálně se stromem, je škoda ho nepřenechat dětem pro jejich tvoření. Schovávačky v keřích nebo korunách stromů jsou vhodným místem pro dětský svět, kde mohou sbírat své poklady.

Zahrada se vzrostlými stromy skvělé poslouží jako lanové centrum. Odpočinkovou zónu skvělé vytvoří houpačka nebo síť. Všechny tyto variabilní prvky mají obrovskou výhodu. Snadno je do zahrady pořídíte a snadno odstraníte.

PÍSKOVIŠTĚ … VĚČNÝ EVERGREEN

Pro malé děti nezbytná součást zahrady. Nemusí být ani příliš velké, aby posloužilo. Důležitý je správný písek. Bábovky se z něj musí dát pěkně uplácel. To zajistí kopaný písek s příměsí částic hlíny a jílu.

Děti milují vaření. Pokud jim k pískovišti umístěte improvizovanou kuchyňku ze starých palet nebo beden spolu s vyřazeným nádobím, budou nadšené as láskou vám „uvaří“ vaše oblíbená jídla. Z písku.

Nemáte tolik místa na zahradě? Je vaše zahrada spíše okrasná a nechcete, aby ji děti zničili? Potom využijte raději společenské hry, které utužuje váš vztah s ratolestmi. K dobru přijdou hry z celého světa.

ZAHRADNÍ KUŽELKY

Malá travnatá plocha o velikosti 6 x 1 m bude pro kuželky ideální. Minimem jsou dva hráči. Při návštěvě tet a strýců můžete sestavit celé týmy. Pravidla hry si určitě sami.

PÉTANQUE

Francouzi velmi oblíbená hra, kterou hrají v centru Paříže lidé všech věkových kategorií, převážně však senioři. Je určena pro jedno až tři družstva. Cílem hry je umístit svou kouli co nejblíže k cíli. Tím je dřevěná kulička. Ke hře postačí rozměry hřiště 4 x 15 metrů. U dětí i menší.

KUBBA

Jde o tradiční švédskou hru, kterou hráli v dobách Vikingů. Dá se hrát na všech površích, kdy ani sníh není překážkou. Pro dospělé postačí prostor 8 x 5 metrů. S dětmi si vystačíte s menším prostorem. Hra je určena pro 2 až 12 hráčů nebo družstva se stejným počtem hráčů. Cílem hry je shodit soupeřova kolíky kubba a tím získat v dalším kole výhodu.

KROKET

Dějiny kroketu sahají na přelom 18. a 19. století do Francie. Na travnatém hřišti se za pomoci dřevěných palic přesouvají koule skrze předem vytyčené branky. Vítězem se stává ten, kdo svými dvěma koulemi dosáhne cíle při průchodu brankami ve stanoveném pořadí a přitom se musí dotknout koulemi i středového kolíku.