Bílá hniloba cibule

Bílá hniloba cibule je rozšířená po celém světě. Při příznivých podmínkách může způsobit ztráty na úrodě až do výše 70 procent, proto její výskyt nepodceňte.

Výskyt bílé hniloby cibule ( Stromatinia cepivora syn. C lerotium cepivorum)  byl potvrzen hlavně tam, kde se nedodržuje vhodný osevní postup. Na místech s pravidelným výskytem se nedoporučuje cibuloviny pěstovat zejména v zimním období.

Hniloba poškozuje cibuli kuchyňskou, česnek, šalotku, pórek a pažitku. Sklerocia dokáží v půdě přežít až 15 let. Optimální teplota na klíčení sklerocií je 14 až 18 ° C. Mycelia rostou při teplotě 5 až 27 ° C.

Příznaky napadení

Listy napadených rostlin zůstávají žluté a předčasně usychají. Celé rostliny zaostávají v růstu a postupně odumírají. Pokud dojde k silné infekci, rostliny rychle usychají na velkých plochách porostu. Pokud je naopak infekční tlak mírnější, rostliny odumírají ve skupinách po 2 až 40 kusů. Rostliny v centru těchto skupin usychají jako první a z nich se onemocnění postupně šíří na sousední rostliny.

Prvním příznakem onemocnění je výskyt bílého mycelia na bázi cibulí. Hniloba se postupně šíří vzhůru do zbývajících částí. Na odumřelých pletivech dochází k tvorbě drobných sklerocií. Po rozkladu pletiv hostitele se sklerocia uvolňují do půdy. Vývoj onemocnění může pokračovat na napadených cibulích i ve skladech.

Preventivní opatření

  • Při slabším výskytu bílé hniloby se doporučuje odstraňování infikovaných rostlin z porostu spolu s půdou v jejich těsné blízkosti.
  • I při tomto patogenů platí, že by se napadené rostlinné zbytky měli spálit.
  • Další formou ochrany je i vápnění půdy na hodnotu pH kolem 7,0, kterým zredukujete výskyt hniloby.
  • Cibuloviny by neměly pěstovat po sobě na stejném pozemku.
  • Samozřejmostí je také používání zdravého rozmnožovacího materiálu.