Otravní mravenci? Zbavte se jich ekologicky! Máme pro vás pár tipů (1.část)

Mravenci vědí být otravní v zahradě, na terase a ještě víc, když se nám nastěhují domů. Láká je všechno sladké a vy se jich nemůžete zbavit. Zatímco na mravence seberete biolit, vyzkoušejte pár triků s obyčejnými surovinami z domácnosti.

Kajanské koření

Nezvaní návštěvníci znovu vtrhli do vaší kuchyně a na poličce s cukřenkou jste objevili zástup mravenců. Dopřejte jim raději trochu pepře. Na místa, kde slídí po cukru, například dozadu na kuchyňskou linku a na podlahové lišty, rozsypte mleté Kajanský koření. Mravenci pochopí, že tentokrát jejich u vás žádný cukr nečeká.

Mouka

Na zadní stěnu regálů v komoře nasypte pás mouky. Stejné bezpečnostní opatření udělejte i na místech, kudy se mravenci dostávají do domu. Mouka na tyto drobné živočichy špatně působí, a proto moučnou linii zaručeně nepřekročí.

 Leukoplast

Mravenčí armáda si to namířila přes vaši kuchyňskou linku rovnou ke krabičce se sušenkami nebo za sladkou odměnou, která čeká v komoře? Vyhlédnut cíl Obklopte leukoplastí lepivou stranou nahoru a tak jim znemožníte přístup.

Ocet

Nyní budou mít mravenci přísný zákaz vstupu na vaše teritorium. Do rozprašovače nalijte roztok z stejného množství bílého octa a vody a pořádně jím postříkejte mraveniště i místa, kde se mravenci nejčastěji vyskytují. Tyto drobné živočichy přímo nesnášejí pach octa, proto se zakrátko vyberou do pohostinnejších končin. Rozprašovač vezměte s sebou na výlet do přírody, na piknik nebo na dětské hřiště. Pokud máte na pozemku hodně mravenišť, nalijte na ně neředěný ocet, aby se vaši hmyzí sousedé odstěhovali rychleji.

Křída

Nakreslete čáru kolem všech vstupů a otvorů do domu a mravenci se nedostanou dovnitř. Odradí jejich uhličitan vápenatý obsažený v křídě. Křída se totiž vyrábí z rozemletých a potom zase stlačených vápenatých schránek mořských živočichů. Nastrouhaná křída, nasypána kolem zahradních rostlin, zažene kromě mravenců i hlemýždě.

Hřebíček

Pokud jste na chodníku v zahradě objevily zástupy mravenců, nemusíte hned sahat po škodlivých pesticidech. Namísto toho dejte do misky zhruba šálek prosáté hladké mouky a lžíci mletého hřebíčku či jiné aromatické koření (pepř, mletá hořčice). Směs dobře promíchejte a nasypte na mravence i cestičky, po kterých se přesouvají. Zmizí v průběhu hodiny. Mouku pak smeťte do zahrady nebo na trávník.

Mletý mastek

Jako jeden z přírodních repelentů proti mravencům působí mletý mastek, rozsypaný kolem základů domu a především oken a dveří, kudy mravenci vnikají dovnitř. Mezi další přirozené odpuzovače patří vinný kámen, prášková síra a hřebíčkový olej. Rovněž můžete podél zdí vysadit mátu.