Plastová okna jsou stále oblíbené, ale třeba si dobře vybrat

Plastová okna jsou  stále oblíbené. Mají dlouhou životnost a potřebují jen minimální údržbu. Spolehlivě odolávají účinkům počasí, zaručují dobrou tepelnou ochranu a drží si svůj tvar.

Nabídka oken rozmanitých druhů je dnes velmi široká. Zatímco si okno vyberete, třeba se rozhodnout pro materiál, z jakého má být zhotoveny. Může to být třeba plast, dřevo či hliník nebo i kombinace některých materiálů, například dřevo-hliníkové okno. Důležitý je také vzhled a povrchová úprava, ale podstatné jsou fyzikální vlastnosti toho kterého materiálu a také lokalita domu, kde se okna namontují. No a samozřejmě nezanedbatelná je kvalita výroby, zpracování a nakonec osazení okna.

Plastová okna, jejich konstrukce a parametry za poslední roky výrazně poskočily vpřed. Konkurence mezi výrobci je dnes značná a každý z nich se snaží přinejmenším si udržet podíl, k jakému se dopracoval. Dobré jméno se buduje roky, dá se o něj přijít velmi rychle. Rozhodující je kvalita.

Pokud se proto někdo i rozhodne pro levné plastová okna , neznamená to, že jeho nároky jsou nižší. Do výsledné ceny se promítá konstrukce okna a jeho charakteristiky, počet komor i to, zda má dvou- nebo trojsklo, jakož i např. zabudování větracích klapek, které samočinně reagují na změnu vnějších klimatických poměrů.

Slováci jsou při nakupování citliví na cenu, což však neznamená, že kvalita je pro ně druhořadá. Spíše naopak. Touží po spokojeném životě a zvelebení svého bydlení, přičemž obchodníci vědí, že důležité nákupní rozhodnutí v rodině dělají povětšinou ženy. Nuž ano, muž se postará řekněme o moderní kliky na dveřích, dohlédne, aby doma vše fungovalo, a ujme se role domácího kutila.

Dirigenty v domácnostech bývají ženy a mámy. Jako v tom vtipu, kdy se rozmlouvají dvě přítelkyně a jedna říká druhé: „My to máme doma s manželem děleno spravedlivě – on rozhoduje o podstatných věcech, já o vedlejších. On rozhodne, jaké stanovisko zaujmeme k americké zahraniční politice, a já zase, že si koupíme nové matrace 1 + 1 nebo kam pojedeme na dovolenou. “

Abychom však mužům nekřivdili, ti Slovak jsou vcelku zruční a určitě nehrají doma druhé housle. Vyplynulo to z průzkumu, který zjišťoval, zda má domácí kutilství na Slovensku ještě fanoušky. Zjistilo se, že nadmíru pozitivní vztah k němu má jeden Slovák ze čtyř. S drobnými stavebními pracemi si svépomocí dokonce poradí téměř polovina Slovenská mužů. Zkrátka, domácí práce jsou podle Slováků zábava. A rozumí tomu. Pokud proto muž v rodině rozhodne, že nejlepší jsou matrace 195 x 85 , koupíme ty, je dobré mu věřit. Jistě ví, o čem mluví.