Rozmnožte si dřeviny pomocí vzdušného zakořenění

Keře a stromy se v tomto období mohou rozmnožovat různými způsoby. Tradiční metodou s dobrými výsledky je vzdušné zakořeňování, které se využívá při větších rostlinách.

Vzdušné zakořeňování

Některé keře a stromy se kořenovými řízky zakořeňují obtížně a běžné potápění se nedá udělat, protože nemají vhodné nízko položené a ohebné větve. Řešením je vzdušné zakořeňování. Tento způsob můžete použít kdykoli od začátku jara až do konce léta. Vytvoření dostatečného kořenového systému trvá asi rok.

Když uvidíte, že se objevují kořeny, odstraňte opatrně fólii a stonek odstřihněte těsně pod místem zakořenění. Novou rostlinku vysaďte na pěstební záhon, kde ji necháte jeden rok, nebo do květináče o průměru 10-13 cm, naplněným hlinitým substrátem.

Výhody

– rostliny rozmnožované tímto způsobem si nevyžadují tolik práce jako ty, které jsou vypěstované z řízků

– další výhodou je, že nové rostliny vznikají nad úrovní země, takže poškození je méně pravděpodobné než při běžném potápění

Které dřeviny jsou vhodné?

Citrusy, hloh (Crategus) , dula (Cydonia) , David, ginko , vilín (Hamamelis) , Kalmia , ambrovník , magnolie , mišpule , rododendron , styrax …

Postup

– vyberte si mladý rovný větev. Asi 30 cm od jeho vrcholu udělejte šikmý zářez do poloviny větve, čímž vytvoříte jazyk dlouhý asi 5 cm. Povrch řezu potřete práškovým stimulátorem

– jazyk odchlopte pomocí kousku rešelinníka, pak mech obmotejte kolem řezu jako bandáž.

– mech přidržte na místě obmotejte kouskem plastové fólie a pevně utěsněte vodotěsnou páskou nad i pod řezem.