Dětská svítidla

Dětský pokoj je místem, které si žádá více fantazie při zařizování. Ať už se pustíte do tematických motivů nebo zvolíte nadčasový neutrální nabytí k, nepodceňte ani osvětlení. Dětské svítidla totiž plní nejen funkčnost, ale i design, který může dětem vykouzlit úsměv na tváři.

Ve většině obytných částí domu platí, že jedno hlavní osvětlení nestačí . I dětský pokoj se s tímto pravidlem ztotožňuje. Abyste dosáhli optimální svícení , kromě centrálního svítidla budete potřebovat i sekundární lampy, které je nutné přizpůsobit konkrétnímu účelu používání.

 

Dětská stropní svítidla jsou základ

Centrální svítidlo v dětském pokoji by mělo poskytovat vyšší intenzitu svítivosti. Kromě této primární funkce však musí zohlednit bezpečnostní hledisko. Lustr v tomto případě nebude nejlepší volbou, i když vysoké stropy nebrání ani tomuto řešení.

Doporučeným druhem svítidel jsou v dané místnosti „přisedlé“ svítidla , které se rozložení na ploše stropu a nezasahují do prostoru svou konstrukcí. Chcete-li se vyhnout stínění, vsaďte na tzv. difuzní osvětlení . Jde o rozptýlené světlo, a tedy rovnoměrně osvětlený povrch bez tvrdých stínů.

Dětská svítidla mohou dětský pokoj oživit

V dětském pokoji je bezpečnost a zdravotní nezávadnost samozřejmostí, ale stejně i barevnost a hravost. V tomto duchu byste měli vybírat i dětské svítidla . Malí zda větší rošťáci se zde hrají, učí, odpočívají i spí. Tomu odpovídá i celkové zařízení, které podle daných činností vytváří pomyslné dětské zóny.

Tím se zase následně přizpůsobují lampy . Účel je tak směrodatný, ale protože se nacházíme v dětském prostoru, ani vizuální stránka s důrazem na hravost nezaostává. Můžete ji sladit do podoby oblíbených pohádkových postaviček nebo její výběr podřídit zálibám dítěte.

Dětské nástěnná svítidla do odpočinkové zóny

Boční stěny u postele poslouží nejen poličkám či tapetám, ale i svítidlům . Jelikož jde o část pokoje, v níž se odpočívá a relaxuje, přizpůsobení intenzity světla je nutností. Miminkům postačí nízká svítivost, stejně také maminkám při nočním kojení.

Čtení pohádek před spaním si zase vyžaduje vyšší intenzitu, aby dítě předcházelo problémům se zrakem. Nástěnné světlo  však klidně umístěte všude tam, kde si s centrálním osvětlením jednoduše nevystačíte. I koutek na hraní ho přivítá …

Dětské stolní lampy přizpůsobte účelu

Psaní domácích úkolů či kreslení za stolem vyžaduje vhodné osvětlení. Zejména v zimních měsících, kdy je tma poměrně brzy, se děti bez stolní lampy neobejdou. I zde si můžete dovolit stylové kousky, ale v tomto případě se vyplatí upřednostnit funkční stránku.

Co se týče umístění lampy na stole , praváci by ji měli mít po své levé ruce , leváci zase vpravo. Světlo by mělo dopadat z opačné strany než dítě píše, a to kvůli stínění. Rozměry lampy a také případnou možnost jejího ohýbání a výškového nastavení ramene přizpůsobte také velikosti stolu.

LED osvětlení si našlo své působiště i zde. Jelikož je zdroj světla „schovaný“, dítě při učení neoslepuje jasný světelný paprsek. Tentokrát nešetřete na LED diodách . Mohlo by se stát, že některé levnější typy budou špatně zobrazovat barvy . Doporučuje se použít svítivost přibližně 500lx a barevně teplý bílý odstín.

Dětské noční lampy a orientační svítidla

Mohou působit uklidňujícím, zejména pokud se děti bojí tmy. Při usínání tak poslouží jako orientační světélko . Tentokrát je dobrou volbou výběr lampiček různých tvarů a motivů, například v podobě zvířátek, hříbků, dráčků a podobně. Radost budou mít nejen děti, ale i rodiče. Tento typ svítidel totiž zaručuje bezpečnost (platí pro kvalitní produkty).

„Světelný přítel“  má výhodu i během nočního přesunu z pokoje na toaletu. Tato cesta nemusí být pro malé dítě stresující díky nočnímu osvětlení. Mnozí rodiče používají také alternativy, například v podobě malých lampionů na provázku nebo světelného stropu.

Za zmínku stojí i tzv. projektory , které se postarají o tlumené světlo, ale zároveň promítnou různé obrazce a motivy na strop v pokoji . Jsou vhodné například pro nejmenší při usínání, ale potěší se jim i předškoláci.

Dětská svítidla – jak na to?

Při plánování osvětlení do dětského pokoje berte v úvahu velikost místnosti, výšku stropu, počet oken i barvu nábytku. Přirozené světlo má také své opodstatnění. Obecně platí, že v „dětském království“ je důležitá zejména bezpečnost . Proto se vyhněte dlouhým kabelem (i když je industriální styl vaším oblíbencem) a dbejte na důkladnost lampiček .

Barevné osvětlení je pro malé ratolesti zábavou, ale přenechte ho jen osvětlení sloužícímu jako „doprovodné světlo“ , například při usínání. Celkovou intenzitu světla jednotlivých svítidel přizpůsobujte věku dítě a účelu používání.

Přizpůsobit třeba i samotný výběr dětských svítidel , zejména, pokud jde o ty stropní. Dítě roste poměrně rychle a vy pravděpodobně nechcete „každý rok“ kupovat novou lampu. I v dětském pokoji je tedy nadčasovost na místě, ale pouze pro vybrané druhy osvětlení (strop a stůl). Při dalších typů se nemusíte obávat ani bláznivějších modelů.

Kde nakoupit?

Dětská fantazie funguje na plné obrátky i díky hře se světlem a stíny. Prostor se tak může změnit na cokoliv, na co si pomyslí a  dětské svítidlajim přitom často asistují. Postarejte se o vhodné osvětlení v dětském pokoji, dopřejte vašim ratolestem dobré světelné podmínky při učení, hře i usínání .

Velký výběr najdete prostřednictvím eshopů . Díky filtru si zabezpečíte přehled jednotlivých produktů, a tak si můžete vybírat z klasických druhů dětských lamp nebo z pohádkových lampiček.