Zavlažování zahrady v letních měsících

Nedostatek vláhy v letních měsících může mít pro vaši zahradu zničující účinky. Zavlažování sice není levný špás, ale je nezbytné pro dobrou úrodu.

Ne nadarmo máte v těchto dnech téměř na každém poli velké zavlažovací konstrukce nebo alespoň rozprašovače. Zavlažování samozřejmě něco stojí, ale poradíme vám, jak ušetřit.

Nikdy nezavlažujte během dne, zvláště pokud jsou venku tropické teplá. Rostlinkám to škodí a navíc se až 30 procent vody odpaří dříve, než vůbec dopadne na rozpálené zem. To jsou obrovské ztráty, které jsou schopny výrazně navýšit náklady na zalévání. Zalévejte raději brzy ráno nebo pozdě večer.

Na ranní vstávání se zvyká těžko, ale pro krásu vaší zahrady musíte něco vytrpět. Možností je samozřejmě i večerní polévání, ale jeho úskalím je skutečnost, že voda se odpaří během chladnější noci mnohem pomaleji, než když poléváte ráno. V některých případech dokonce na listech zůstane po celou noc, což nemusí být ideální pro některé rostliny a dokonce to může vést ik různým chorobám.

Zavlažovací počítač vám ušetří čas i peníze

Pro maximalizaci šetření času i peněz se vyplatí investovat do zavlažovacího počítače nebo hodin. Cena se odvíjí od množství funkcí. Celý systém je jednoduše ovládaný přes zavlažovací počítač nebo zavlažovací hodiny. V několika krocích naprogramujete začátek, délku zavlažování, zavlažovací cykly dokonce i jednotlivé dny. Prémiové modely jsou navíc vybaveny solární technikou na úsporu energie.

Pokud chcete zavlažovat několik části zahrady najednou a s různými cykly, stačí na kohoutek napojit ventil nebo rozdělovač. Voda z kohoutku bude pak souběžně téct do dvou nebo i více hadic. Pokud na každou větev dáte počítač, víte pohodlně nastavit jiný cyklus zavlažování pro různé části zahrady. Rostliny dostanou jen tolik vláhy, kolik reálně potřebují.

Hadice – nejlepší přítel

Uprostřed léta je pozdě lamentovat nad tím, jaké by bylo skvělé mít podzemní zavlažovací systém. Je třeba jednat rychle a vytáhnout hadici. Ta bude nejblíže týdny váš nejvěrnější pomocník, a proto ji třeba nejen dobře vybrat, ale také se o ni starat. Opět platí, že s cenou roste i kvalita. Hadice z PVC za pár korun, která udrží tvarovou stálost do 50 ° C vám na slunci bude měknout, neudrží rychlospojky a prakticky jediné, co jak tak zvládne, je přenos vody od kohoutku ke konci hadice. A to také jen zřídka déle než dvě sezóny.

Mnohem praktičtější řešení nabízí syntetický kaučuk s tvarovou stálostí až do 95 ° C. Pokud hledáte kvalitní hadici, dbejte na to, aby byla vyztužena syntetickým výpletem. Redukuje tvorbu uzlů a hadice lépe drží tlak. Dražší hadice mívají více vrstev, přičemž nechybí horní vrstva ze silikonu, která zabraňuje ulpívání nečistot a ani vrstva zabraňující průniku světla.

Od velikosti zahrady závisí i průměr hadice. Existují varianty 3/4 „(19 mm) a 1/2“ (13 mm). Na průměrnou zahradu bohatě postačí hadice s průměrem 1/2 „. Při zahradách nad 200 m² už ale budete potřebovat hadici o průměru 3/4“. Tlakové ztráty v 1/2 „hadici jsou totiž několikanásobně větší než v 3/4“. Jinými slovy pokud potřebujete hadici delší než 30 m, průměr 1/2 „rozhodně stačit nebude. Obecně pak platí, že do 50 m je vhodná 3/4“ hadice. Hadice nad 50 m jsou poměrně nešťastným řešením, protože problémem kromě tlaku je už i hmotnost.

Zavlažovače a postřikovače

Na konci hadice se zvyknou montovat zavlažovače nebo postřikovače, v závislosti na způsobu zavlažování. „Pokud máte rádi věci pod kontrolou a poléváte manuálně, sejde se vám postřikovací pistoli nebo sprcha,“ říká Jakub Kirchner, odborník značky Gardena. „Vybírejte koncovky tak, aby vám dokonale seděly v ruce a zároveň se toutéž rukou daly i pohodlně ovládat. Pohodlně si tak upravíte intenzitu proudu či šířku vodního paprsku, „dodává Jakub Kirchner. Ergonomické vlastnosti vylepšuje patent, kterým spouštěč zapřete a pistoli nebo sprcha zalévá sama. Pohodlné a jednoduché …

Druhou možností jsou zavlažovače, které položíte na zem a oni zavlažují vše v jejich dosahu. Stačí si vybrat tvar zavlažované plochy a nastavit vzdálenost, do jaké bude voda dostřik. Dokážete tak zavlažovanou plochu přizpůsobit tvaru vaší zahrady. Specialitou jsou kapkové zavlažovací systémy, které se využívají na zalévání plodin. Dávkují vodu rostlinám po kapkách přímo ke kořenům. Minimalizují se tím ztráty způsobené odpařováním a protože voda je mířená přesně tam, kde je to potřeba, snižuje se i její spotřeba.

Vychytávky, které vám život ještě více usnadní

Pokud nemáte právě jednu z těch nejdražších hadic na trhu, výrobci doporučují ji srolovat, nevystavovat zbytečně extrémům počasí. Úklid hadice zvykla bydlet zdlouhavá činnost, ale dnes vám s tím pomohou různé vozíky na hadice či nástěnné bubny. Pohodlně na ně hadici navijete a nemusíte se bát, že by zůstala v některém bodě zlomená nebo že by se zamotala. Některé nástěnné bubny mají dokonce i automatické navíjení.