Vyberte si umyvadlo do koupelny

Plánujete novou koupelnu? A přemýšleli jste už nad umyvadlem? Při jeho výběru zohledněte několik faktorů. Od velikosti koupelny, přes funkčnost umyvadla až po váš vkus. Ať se líbí, i takové jsou možnosti.

Každé umyvadlo musí splňovat několik základních atributů – ideální velikost, snadná údržba a funkčnost. Část těchto vlastností pokrývá vhodný materiál umyvadla. Základním a nejpoužívanějším materiálem je keramika. Vyznačuje se charakteristickou tvrdostí a stálostí. Povrch bývá upravený glazurou, která je dokonale odolná proti škrábancům, čistícím prostředkům a jiným chemickým látkám.

Při údržbě oceníte povrchovou úpravu pomáhající kapkám vody rychle stéct, díky čemuž se vodní kámen na umyvadle tvoří v menším množství. Přidáním částeček stříbra může být navíc antibakteriální. Právě glazura na umyvadle za poslední roky prošla největšími změnami a z bílé klasiky přechází do různých barevných odstínů či dokonce textur.

Vsaďte na originalitu

Minimalistický tvar a praktický materiál charakterizují horké hity – umyvadla ze smaltované oceli a z kompozitu. Pokud hledáte něco méně klasické, zkuste kousek ze skla. Okouzlí dokonalým futuristickým vzhledem, ale i možností efektního podsvícení. A vůbec se nemusíte bát, že se při první menší nešikovnosti rozbije.

Takové umyvadla se vyrábějí z bezpečnostního skla, obvykle o tloušťce 12 až 19 milimetrů. Protikladem jsou kousky jako vystřižené ze starých koupelen našich babiček. Nalaďte se na vlnu historie s umyvadlem z kamene či nerezu. Jejich ostrost a chlad můžete jednoduše srazit teplo působícím nábytkem ze dřeva.

Různé osazení

V tabulce oblíbenosti osazení umyvadla jsou na předních místech tři typy – upevněny na stěnu, položené na desce a integrované do desky. Umyvadlové mísy položené na podkladu jsou trendy a mají praktické výhody. Obvykle podklad tvoří dřevěná deska nebo kámen, na kterých vzniká množství odkládacího prostoru, což ocení hlavně ženy.

Pozor však při výběru umyvadlové desky, zejména když jde o dřevitou. Zaměřte se na kvalitní MDF desku odolnou proti vodě nejen na povrchu, ale i na hranách. Takové požadavky nejlépe splní MDF deska s naneseným HPL laminátem. V případě masivu vybírejte buď z exotických dřevin, nebo z jehličnanů.

Obloukem se vyhněte podkladem z buku, ten opravdu velmi těžce snáší vlhko a vodu. Tam, kde si desku nemůžete dovolit nebo nemáte chuť pravidelně ji utírat, sáhněte po klasice – umyvadle zavěšeném na stěnu. Pokud prostor pod ním nezužitkuje praktická skříňka, záležet si dejte při volbě nerezového sifonu a vystavte ho na odiv. To, co bývalo kdysi skryté, se nyní odkrývá.

Výjimečný luxus

Šťastlivci, jejichž koupelna nemá problém s prostorem, si mohou dovolit i trošku více experimentování. Vytvořte zcela odlišný styl a vsaďte na samostatně stojící umyvadlo. V koupelně bude působit dominantně a elegantně. Pokud máte raději přírodnější provedení, umyvadlo ze dřeva není žádný problém. Možná se to nezdá, ale právě dřevo má velmi silné antimikrobiální účinky.

Aby však zvládlo každodenní vodní zátěž, musí být dobře opatřeny ochrannými nátěry. A co byste řekli na umyvadlo vyrobené na míru? Žádný problém. Takové umyvadla se vyrábějí z umělého kamene, dokonce přímo s pracovní deskou. Můžete si navrhnout různé tvary nejen umyvadla, ale i desky, se kterou budou vytvářet celistvý a harmonický prvek.

Důležitá funkčnost

Pokud umyvadlo používáte i na mytí vlasů či v něm občas chcete proprat drobnou prádlo, designové mělké varianty nejsou stvořené pro vás. Při nesprávné kombinaci s baterií je však mohou zahubit i vášniví milovníci designu. V každém případě si nechte poradit v koupelnovém studiu, která armatura se hodí k vybranému umyvadlu, přičemž základním pravidlem je, že voda z baterie má dopadat v okolí odtoku umyvadla.

Pro velkorysé koupelny či rodiny stojí za zvážení větší, minimálně 80-90-centimetrové umyvadlo, při kterém si pohodlně najednou umyjí zuby i dva. Modely disponující ještě rozměrnější parametry mají předpřípravu pro dvě armatury nebo můžete vsadit na trendové a praktické osazení dvou podomítkových baterií na stěnu. Dvě umyvadla v jedné koupelně již ustupují do pozadí.

8