Průvodce podlahovými přechodovými lištami

V dokonalém světě by Vaše podlaha plynule přecházela z místnosti do místnosti. Dřevěné podlahy by například plynule proudily z obývacího pokoje do ložnice, kuchyně do koupelny.

V reálném světě si však nemůžete pomoci a přecházíte z jednoho typu podlahy na druhý, protože různé místnosti potřebují různé typy podlah. Například brazilská třešeň funguje skvěle v obývacím pokoji, ale v koupelně musíte kvůli vlhkosti přejít na porcelán. Pro přizpůsobení se těmto posunům od jednoho typu podlahy k jinému používá průmysl podlah několik různých typů doplňků zvaných přechodové lišty.

Přechody mezi podobnými podlahami

Pokud přecházíte z jednoho typu podlahy na stejný typ (např. keramickou na keramickou), je možné, že se obejdou bez přechodové lišty, zejména pokud mají stejnou tloušťku. Ale přechod je obvykle lepší volbou. Za prvé, švy jsou často začleněny mezi místnosti z podobných materiálů, aby se zajistilo rozpínání a smršťování. Přechodová lišta překrývá dilatační mezeru pro každý materiál. Také, pokud se obě patra náhodou neslučují esteticky příjemným způsobem, pravděpodobně budete chtít vizuální přerušení poskytnuté přechodem.

Přechody mezi různými materiály

Pokud řešíte dva různé typy podlahových krytin, je téměř vždy nutná přechodová lišta. Každý materiál potřebuje na svém okraji nějaký druh povrchové úpravy a různé materiály často způsobují změnu výšky podlahy a také změny charakteristik pod nohama (například měkký, poddajný koberec přecházející do studené, tuhé dlaždice).

Možná si myslíte, že čím méně nápadný přechod, tím lepší, ale obvykle tomu tak není. Jasně viditelné přechody jsou bezpečnější, protože osoba, která k nim kráčí, může vidět a předvídat změnu výšky podlahy nebo pocit, a to pomáhá předcházet nehodám.

Přechodové lišty už naštěstí nejsou jen ty hliníkové lišty. Můžete si zakoupit různé přechody z pravého tvrdého dřeva, i když podlahy, které spojujete, nejsou dřevěné. K laminátovým podlahám si můžete pořídit například přechodové lišty z tvrdého dřeva, které vypadají stejně jako vaše laminátové.