Posuvné dveře

Moderní posuvné dveře nejsou jen designérský skvost (v podstatě půjčený od japonského tradičního designu), ale začaly se používat jako řešení, když bylo třeba oddělit dva prostory a zároveň, aby příliš nezabíraly prostor, pokud jsou otevřené.

Posuvné dveře nejsou ničím neznámým a také u nás se začaly masivnější používat již od dob sametové revoluce. Vždy však představovaly moderní řešení a zpravidla vzdorovali retro nebo rustic stylem. Avšak jak čas plynul, začaly se propojení s těmito styly stále více používat. A dnes? Dnes to už vůbec není výjimka a nápaditost kontrastu mezi novým a starým je co jednou více používaná. Rovněž design, variabilita a funkčnost posuvných dveří se výrazně zdokonalili.

Posuvné dveře jsou stylové a lidé si je rádi nechávají instalovat jako účelová oddělovací systém bez úbytku prostoru a zároveň jako unikátní prvek jejich bydlení.

Pokud uvažujete o posuvných dveřích pro váš byt či dům, možná byste měli uvažovat trošku více mimo běžný rámec. Existuje množství pěkných a praktických řešení k oddělení prostoru, když najednou potřebujete soukromí, nebo skrýt prostor s „rozdělanou prací“.

Posuvné dveře jsou vhodné právě i do menších prostorů, kde použití klasických křídlových dveří by nebylo ani pěkné a ani praktické. Avšak jejich použitelnost je neomezená i ve velkých (open space) prostorách, kde ložnice, obývací pokoj a kuchyň jsou spolu v jednom prostoru.

1. RUSTIKÁLNÍ POSUVNÉ DVEŘE

Toto se dá udělat i svépomocí s použitím starých dveří z nějakého opuštěného statku. Třeba se jen dívat. Rustikální prvky pomáhají vyvážit minimalistický a strohý prostor díky použitému materiálu.

2. POSUVNÉ DVEŘE S HLASOVOU TABULÍ

Funkcionalitu se podařilo zvýšit tím, že se použila matná povrchová úprava, na kterou se dá psát křídou. Vaše nákupní seznamy, termíny a odkazy členům domácnosti jsou pěkným řešením, kde design se jemně mění s vašimi odkazy.

3. VÝRAZNĚ BAREVNÉ POSUVNÉ DVEŘE

Pokud chcete udělat pro prvek moderní vzhled, zvažte, zda by mu nepomohl nátěr s intenzivní barvou. Vysoce lesklé provedení a plné barvy dodají vašemu prostoru významný střed a plnost. Zkuste například sytě oranžovou, limetkovou zelenou, nebo jasnou červenou.

4. TRENDOVÉ POSUVNÉ DVEŘE

Pokud chcete, aby dveře vypadaly opravdu trendově, zkuste zrcadlo v kombinaci s černým podkladem, případně zlatými prvky.

5. UMĚLECKÉ POSUVNÉ DVEŘE

Zde se opravdu meze nekladou. Od olejové malby, přes graffiti, až po vyřezávanou fólii. Jednoduše design je na vás a vašem uměleckém cítění. Získáte účelové spojení funkčnosti a krásy.

6. RECYKLOVANÉ POSUVNÉ DVEŘE

Buďte kreativní při výběru materiálu pro vaše posuvné dveře. Dokonce vás to nemusí stát ani cent. Stačí jen odstranit rez a použít čiré konzervační laky, aby se zachovala originalita použitého materiálu.

7. POSUVNÉ DVEŘE VE STYLU ZRCADLA

Zrcadlo má několik výhod. Zvětšuje prostor. Je účelové při oblékání a dobře odráží světlo. Spojení přechodu do jiného prostoru se zrcadlem rustikálního stylu je ideální řešení. Zrcadlo by však mělo být podlepené bezpečnostní fólií proti rozbití, případně zadní stěna by měla být opatřena ochrannou deskou.

8. POSUVNÉ DVEŘE VE STYLU STARÉ STODOLY

Pokud někdo libuje farmářský styl, ale i přesto chce zůstat v moderním, může použít prvek vrat ze staré stodoly. Výsledek bude nanejvýš elegantní.

9. DVEŘE K ZAKRYTÍ VÝKLENKŮ, NEBO SKŘÍNÍ

Jemné ukrytí výklenků s věcmi a zařízením, případně celých šatníků je také jedna z možností na co se posuvné dveře dají použít.

10. EFEKT PÍSKOVANÉHO SKLA

Jsou dobré na to, když chcete, aby prostor, který uzavírají nezůstal bez světla, ale zároveň, aby nebylo vidět nic, co je za ním. Je to dobrá myšlenka pro oddělení kuchyňské linky od obývacího pokoje, pokud je to společný prostor, nebo do koupelny pro dobrý pocit intimity.