Popřesazujte citrusy! Bude se jim lépe dařit

K citrusům patří kromě citronovníků i pomerančovníky, mandarinka, kumquaty, ale i mnoho dalších druhů. Po přestávce je ideální čas na přesazování.

Citrusy nepotřebují každoročně větší květináč. Teprve když má rostlina hustou spleť kořenů, je třeba uvažovat o větší nádobě. Nový květináč vybereme větší asi o 3 – 5 cm, jako byl ten původní, protože příliš mnoho čerstvé půdy může způsobit kořenem problémy.

Optimální substrát na citrusy obsahuje kromě rašeliny také humus z kůry stromů a kameny, vápenec a úlomky nabobtnání hlíny. Ty zaručují kořenům dostatek vzduchu i při nadměrné vláze.

 Při přesazování opatrně vyjmeme rostlinu z původního květináče, půdu z kořenového balu neodstraňujeme. Okraje můžeme trochu narušit, abychom uvolnili vnější kořeny, které potom rychleji přerostou novou vrstvu zeminy.

Kmen přesazování rostliny nesmí být příliš hluboko , aby nebyl zasypán, ani příliš vysoko, aby mu netrčelo ze zeminy původní kořeny. Povrch půdy má být o 2 – 3 cm nižší, než je okraj nádoby, více prostoru na zalévání netřeba. Kolem původního balu nasypeme po částech nový substrát a opakování mírně zatlačíme.