Milujete beton?

Pokud ne na vlastní kůži, tak alespoň na této fotografii. Přece jen je pro nás trochu od ruky, nachází se v Pekingu.

Autory objektu, postaveného na třiceti metrech čtverečních, jsou architekti z čínského architektonického studia ZAO / standardarchitecture. Vytvořili ho z navzájem pospojovaných nepravidelných betonových kubusů, které jsou natočeny v různých úhlech vyčnívají do centrálního nádvoří. Jejich natočení však není náhodné, napomáhají přivést do interiéru co nejvíce denního světla. Každá místnost má okna od podlahy až po strop s orientací do dvora. Kvůli lepší cirkulaci vzduchu jsou všechna okna otevíratelné.

Zajímavé je, že beton se před vylitím do bednění směšuje s čínským inkoustem. Betonový povrch ponechali v interiéru i exteriéru jako pohledový.

Nic mu nechybí

Přízemí je vybavené kuchyňkou a jídelnou, dvěma koupelnami a spojovacími chodbami. Aby schodiště nezabíralo příliš mnoho prostoru, na patro se dostanete po žebříku. Nachází se tam ložnice, studovna, čajovna a terasa.

Cílem této výstavby bylo poukázat na potenciál tradičních čínských nádvoří, které jsou jedinečné ale bohužel rychle ubývá kvůli nové výstavbě. Poukázali i na takové nové možnosti vytvoření levného sociálního bydlení na malém prostoru.