Kouzelná cesmína

Nejznámější cesmíny jsou mrazuvzdorné stálezelené keře a stromy, které a pěstují pro své lesklé, často ostnaté listy a barevné nejedlé bobule. Představíme vám nejkrásnější z nich.

Ilex aquifolium’handsworth New Silver‘ – cesmína ostrolistá

Velký samičí keř nebo menší stromek s purpurovými stonky. Dlouhé ostnaté listy jsou zelené a šedozelené s béžovými okraji. Velká úroda červených plodů.

Ilex aquifolium’Ferox Argentea‘ – cesmína ostrolistá

Tato poměrně pomalu rostoucí samčí odrůda má malé zvrásněné listy hustě poseté ostny. Ostny i okraje listů jsou bílé.

Ilex x meserveae’Blue Princess‘

Samičí keř s modravými ostnatými listy a lesklými červenými plody, ale pouze tehdy, pokud je nablízku samčí rostlina, například’Blue Prince‘. Výborný jako solitérní keř, pěkná koruna nad obrubou, vhodný i do lesní zahrady.

Ilex aquifolium’Bacciflava‘ – cesmína ostrolistá

Samičí strom nebo velký keř s tmavě zelenými ostnatými listy a velkou úrodou zářivě žlutých bobulí, které dlouho vydrží.

Ilex aquifolium’J.C. van Tol‘ – cesmína ostrolistá

Tmavozelené listy málopočetných ostny s bohatou úrodou zářivě červených bobulí. Samosprašná. Nejlepší využití jako solitérní strom nebo keř.

Ilex aquifolium’Pyramidalis‘ – cesmína ostrolistá

Tento samosprašný keř nebo malý strom má v mládí úzký kuželovitý tvar, který bývá v dospělosti širší. Má zelené stonky, listy ostnaté i bez ostnů a bohatou úrodu zářivě červených bobulí, které dlouho vydrží. Využívá se jako solitérní rostlina nebo na tvarování. Do formálních tvarů sestříháváme keře v létě.