Jak zaručeně zvětšíte malou předsíň

Malá předsíň nám způsobí už při vstupu nepříjemný šok z úzkých prostor. Pocit stísněnosti. Sáhněte proto raději po našich tipech a nafoukněte ji o pár metrů.

Předsíň je první místo, které vidíte po otevření dveří. Hodně prozradí o rodině, která v domácnosti žije a cosi naznačí o zařízení dalších místností. Proto určitě stojí za to zařídit ji vkusně a účelně. Co však dělat, když nemá potřebné centimetry? Tehdy se sejde pár inspirací.

A co když je malá

Do předsíně se musí vejít množství věcí. Zrcadlo, odkládací stolek, lavička na obouvání, botník, věšák … Přestože prodejny nábytku nabízejí ucelené programy do předsíní, ne všude se dají využít. Hlavním důvodem je úzká místnost, atypický půdorys či příliš mnoho dveří. Do malé předsíně jsou proto vhodnější jednotlivé kusy nábytku s vyhovujícími rozměry.

Až po strop

Úzký a vysoký nábytek nezabere mnoho místa a lépe se v jeho okolí můžete pohybovat. Nezatracujte ani skříňky osazené pod stropem, odlehčíte díky nim podlahu a poslouží pro odkládání sezónních bot. Zapomeňte na mohutný nábytek a sáhněte po světlých odstínech dřeva, aby předsíň nepůsobila přeplněně.

Vhodný je nábytek na nožičkách nebo zavěšený na stěně. Použít můžete i regálové systémy, ale myslete na to, že jejich nesmíte přeplňovat a předsíň musíte vždy udržovat ve vzorném pořádku.

Zrcadlo

V předsíni se bez zrcadla neobejdete, už jen kvůli kontrole vzhledu před odjezdem. No pokud je místnost malá, rozhodně použijte velkoplošné zrcadlo. Předsíň rozjasní a opticky zvětší. Dokážete ním dokonce prodloužit krátkou chodbu, pokud jej umístíte na koncovou stěnu.

Světlé barvy

Stěny natřete studenými a světlými barvami, které předsíň alespoň opticky zvětší. Pokud se vám bílá zdá sterilní, použijte pastelové odstíny. Pomocí barev můžete doslova čarovat a upravovat proporce.

Například příliš dlouhou chodbu zkrátíte, pokud její vzdálené stěny vymalujete tmavší barvou. Využít můžete i sílu geometrie – příčné pásy chodbu rozšíří a sníží, podélně ji naopak zúží a zdůrazní výšku.

Podlaha

Podlaha v předsíni musí být praktická a vydržet, co do puntíku splňuje keramická dlažba. Na zútulnění můžete použít kusový koberec s protiskluzovým podkladem. Vhodnější je světlejší odstín podlahy, který nezdůrazňuje menší podlahovou plochu a není na ní vidět nečistoty. Podlahu uložte diagonálně, abyste vizuálně rozšířili místnost.

Dostatek světla

Při malé předsíni zapomeňte na centrální osvětlení. Potřebujete ji pořádně osvětlit, a to nejlépe dokážou bodová světla. Rovnoměrně nimi osvětlíte celou místnost, bude působit větší. Chcete ještě lepší tip na zvětšení předsíně? Pokud to je technicky možné, vybúrajte do sousedící místnosti „okno“. Předsíň nebude uzavřena a vy zároveň získáte okamžitý přehled o příchozích …