Jak v domácnosti zdravě vyvětrat

Uvažujete nad úsporným a zdravým způsobem větrání rodinného domu či bytu? Nad takovým, který zajistí dostatek čerstvého vzduchu a ušetří i množství energie na vytápění?

Pokud ano, vhodným řešením může být řízené větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací).

Nejmodernější větrací systémy s rekuperací mají množství výhod:

  1. Dokáží rodinný dům či byt ochránit proti vlhkosti a plísním. Pravidelné větrání upraveným vzduchem zlepšuje tepelný a vlhkostní stav interiéru.
  2. Pomohou vám snížit náklady na vytápění. Pracují s rekuperací tepla, během větrání sice odvedou z domu / bytu odpadní vzduch, ale ne teplo. Získává se tak zpětně energie, která již jednou byla vložena do vytápění, a která by se při klasickém větrání ztratila.
  3. Odlehčí vás od povinnosti v domácnosti pravidelně otevírat okna a kontrolovat, zda je dostatečně vyvětrány. Zdravé větrání si nastavíte přesně podle vašich potřeb díky inteligentnímu lokálnímu nebo centrálně řízenému větrání s rekuperací. A jak na to?

Lokální řešení s velkým efektem

Pokud jste majitelem rodinného domu či bytu, nejprve se můžete rozhodnout pro řízené větrání jen v některých místnostech. Postupně jej můžete rozšiřovat do celé domácnosti. Pro větrání jednotlivých pokojů v rodinných domech či bytových jednotkách existuje prostorově úsporné a nákladově efektivní řešení – lokální větrací jednotky recoVAIR VAR 60 značky Vaillant. Jde o jednoduchý koncept větrání s rekuperací tepla, s nízkými náklady na instalaci a pohodlným ovládáním. Tento decentralizovaný systém lze namontovat i dodatečně, v rámci rekonstrukce. Je to nejrychlejší možnost pro zajištění optimální vlhkosti v domácnosti a zároveň přívodu čerstvého vzduchu. Přestože recoVAR VAIR 60 zabírá pouze minimální prostor, dokáže vytvořit maximální komfort. Ve srovnání s konkurencí v tomto segmentu výrobků má jeden z nejvyšších objemových průtoků vzduchu (až 60 m 3/ H). V koupelnách a na WC se doporučuje instalovat odsávací ventilátory, v obývacích místnostech a v ložnici lokální ventilační jednotky s rekuperací tepla. Jednotka se instaluje jednoduše (s pomocí běžných nástrojů) do obvodové stěny rodinného domu či bytu. Není nutná technická místnost ani potrubní rozvody. Nezbytné je pouze vyvrtání otvoru ve zdi. Komunikace mezi jednotlivými jednotkami může být bezdrátová. Lokální ventilační jednotky recoVAIR VAR 60 zaručují až 85% rekuperace (zpětného získávání) tepla a disponují třídou energetické účinnosti A.

Centrální řízené větrání

Pokud jde o centrálně řízené větrání s rekuperací, s jeho instalací se většinou počítá již v projektu rodinného domu – kvůli montáži rozvodů. V současnosti bývá běžné zejména v nízkoenergetických a energeticky pasivních domech. Rekuperační jednotku Vaillant recoVAIR lze snadno instalovat v každé domácnosti. Systém monitoruje kvalitu vzduchu: prach, pyl i znečišťující látky jsou zachyceny na jemných filtrech. Zároveň kontroluje CO 2 a vlhkost v budově. Chrání tak konstrukci budovy před vlhkostí a eliminuje potenciální výskyt roztočů či plísní.

Centrální rekuperační jednotka je dostupná ve třech výkonových úrovních (150, 260 a 360 m 3 / h), v závislosti na plochy rodinného domu a objemu vzduchu v něm. Bezproblémovou instalaci v novostavbě (a transport na místo montáže) umožňuje její hmotnost pouze 38 až 39 kg. Instalace je založena na principu „zapoj a funguj“. Zařízení se může kdykoliv přizpůsobit individuálním potřebám domácnosti díky 4-stupňovému dálkovému ovládání, různým režimům a inteligentnímu systémovému regulátoru Multimatic 700. Možné je také připojení dvou snímačů kvality vzduchu (CO 2), Pomocí kterých ví jednotka vyhodnotit stav a kvalitu vzduchu v místnosti a následně přizpůsobit svůj výkon. Využívá až 98% tepla z odváděného odpadního vzduchu, a to i při velmi nízkých venkovních teplotách, až do -7 ° C (bez použití předehřevu přiváděného vzduchu). Tato hodnota je přitom nejvyšší, jaká se dá se současnou technologií dosáhnout. Větrání je tiché, hladina hlučnosti se pohybuje od 46 do 55 decibelů. Centrální řízený rekuperační systém s jednotkou recoVAIR je kombinovatelný se všemi tepelnými čerpadly a topenářskými značky Vaillant.