Jak odstranit nekvalitní spánek

Příčiny nekvalitního spánku a „unaveného“ ranního vstávání zpravidla nebývají nijak záhadné. A přestože většina z nás to ráda svalí na stres, pravda je často mnohem prozaičtější.

Špatný spánek není věc, se kterou se jednoduše třeba smířit – a použít jej jako výmluvu na nepříjemné chování. Rozhodně ne předtím, než uděláte tyto jednoduché opatření:

1. Nabíječky a mobily pryč

To, že modravé světlo mobilu, tabletu, počítače nebo televizní obrazovky má negativní vliv na kvalitu spánku, je fakt, který potvrdilo několik výzkumů. Tzv. fenomén modrého světla znamená, že modrá barva v barevném spektru proniká nejhlouběji do oka. Jednou možností je tedy v posteli nosit speciální brýle, které tlumí modrou část světelného spektra, nebo udělat mnohem jednodušší a levnější rozhodnutí: 30 – 50 minut před tím, než jdeme spát, vypnout data v mobilu, nebrat s sebou tablet do postele a ideální – nabíječku na tato zařízení vůbec nemít v ložnici. Tak si totiž zaručíte, že snadněji odoláte pokušení „zapomenout se“ při internetu.Pokud i usnete před televizorem (což u mnoha nudných programů a zdlouhavých reklamách asi není žádný velký problém), blikající světlo spolu se zvukem způsobují, že spíte méně kvalitně.

2. Teplé světlo u postele

Na nočním stolku bychom neměli mít reflektor. Noční osvětlení by totiž mělo sloužit k lepší orientaci i uprostřed noci, a ne mít intenzitu jako v operačním sále.Ideální je do noční lampy dát zářivku s teplým, žlutavým světlem. Samozřejmě, to předpokládá, že v celém bytě jsou nejen silné stropní svítidla, ale i také mírnější stolní nebo stojací lampy nebo zhasínání stropního světla pomocí stmívače. Alespoň hodinu před spaním bychom totiž měli tělo připravit na noční pohodu. Důležitost různých světelných scénářů si snadno ověří rodiče s malými dětmi – jejich ukládání do postele bude mnohem jednodušší, pokud přípravu na spánek spoje s postupným zhasínáním světel. Dítě totiž není na vypínač a nedokáže se bleskově uklidnit jen proto, že rodič zhasl světlo.

3. Husté závěsy k nezaplacení

Hlavně ve městech je častou příčinou špatného spánku docela obyčejné světlo. Pokud vám pouliční osvětlení svítí rovnou do ložnice, tělo prostě nedokáže vypnout. Nemluvě o tom, že tma je mimořádně důležitá i pro tvorbu melatoninu. Hormonu, který mimo jiné ovlivňuje i na trávení. Pokud tedy špatně spíte a máte i problémy se zažíváním, zkuste jednoduchý recept: kupte si husté závěsy a na noc zastřít okno.

4. Základ je v matraci

Málokdo dnes věří reklamám, ale jedna věc je přesto pravdivá: kvalitní matrace je základem dobrého spánku. Při koupi postele tedy raději ušetřete na designu rámu nebo na jejích rozměrech, ale matraci, ten si pořiďte nejlepší, na jaký vám bude stačit peněženka. Nicméně aby kvalita opravdu dobře sloužila, je třeba se o ni starat. V případě matrací například pravidelným otáčením, čištěním od prachu a podobně. Přirozeně, ideální je mít na matraci ještě tenkou ochrannou podložku, která zachytí v létě pot a dá se vyprat v pračce.

5. Chlad spánku prospívá, ale …

Nejen ti spořiví tvrdí, že pro dobrý spánek jsou nižší teploty vhodnější. Toto však platí s menší výhradou: při chladu se nemyslí ložnice – lednice a hlavně, v ložnici by nemělo táhnout. Nižší teplota je opravdu vhodná pro klidné dýchání, pokud máme dobrou peřinu a zejména, pokud jsou ramena a záda v teple. Především v zimních měsících se nedoporučuje v ložnici větrat vyklopeným oknem. Místo toho, půl hodinu před spaním je vhodné otevřít okno dokořán, aby se v místnosti vyměnil vzduch, pak okno zavřít a mírně přitlumit topení.

2710513