Dům + strom = vertikální les. Z Milána se šíří do světa

Více než 20 000 rostlin a stromů, tedy ekvivalent dvou hektarů lesa na dvou budovách: dvě rezidenční budovy nazývané Bosco Verticale v Miláně mají své soupeře a jejich koncepce se šíří do celého světa, od Holandska po Čínu. V milánské čtvrti Porta Nuova mají všichni oči jen pro tyto dva zalesněné mrakodrapy, kde žije několik celebrit, například chorvatský fotbalista z Interu Milán Ivan Perišić.

Modříny, třešně, jabloně, olivovníky, buky … Na každém balkoně rostou desítky rostlin či stromů, které jsou rozmístěny podle toho, jak jsou odolné vůči větru, a podle toho, zda mají raději světlo, nebo vlhkost.

„Ten projekt se zrodil z mé posedlosti stromy az úvah, jak by se mohly stát podstatnou částí architektury,“ řekl agentuře AFP architekt Stefano Boeri.

Vertikální les má samozřejmě i svou ekologickou stránku. „V roce 2007 jsem byl v Dubaji a viděl jsem město, které vyrůstá uprostřed pouště, s více než 200 skleněnými věžemi, které zesilují účinky tepla,“ vysvětluje architekt. Tak se zrodila myšlenka budovy, která by rostla a přispívala ke snižování znečištění ovzduší ve městě, protože stromy pohlcují mikročástice a oxid uhličitý.

„Města dnes produkují kolem 75 procent oxidu uhličitého přítomného v atmosféře. Když městu dodáme více stromů, bojujeme s nepřítelem přímo na místě, „poznamenal Boeri.

Projekt Bosco Verticale, tvořený dvěma věžemi s výškou 110 a 76 metrů, se zrodil na podzim 2014. Další budovy, více či méně ovinuté zelení, jsou i jinde ve světě, zejména v Singapuru nebo v Paříži, kde stojí Tower Flower. Avšak originalita milánského Bosco Veticale s jeho 20 000 rostlinami a stromy přinesla Boerimu v roce 2014 prestižní cenu International Highrise Award av roce 2015 označila chicagská Council on Tall Buildings and Urban Habitat projekt Bosco Verticale za nejkrásnější a nejvíce inovativní stavbu na světě.

„Je úžasné tu bydlet, jsme v přímém kontaktu s rostlinami, to vše v centru města av supermoderním mrakodrapu,“ říká Simona Pizziová, která se může ze svého apartmánu v 14. patře dívat na hory. „Rostliny se za poslední tři roky hodně rozvinuly, mění se podle ročního období,“ dodává s úsměvem.

Boeri pracoval tři roky s botaniky na tom, aby vytvořil „líheň“ tisíců stromů, které byly přizpůsobeny tak, aby rostly ve specifických podmínkách. Teprve pak je zasadili.

Bylo třeba překonat mnohé problémy: od rozměrů a struktury balkónů a parapetů určených k usazení vegetace, způsobů, jak „ukotvit“ kořeny stromů, po váhu a složení půdy. Zkoušky odolnosti se dokonce realizovali v centru specializovaném na hurikány v Miami.

„Na každého člověka žijícího v budově připadají asi dva stromy, deset keřů a 40 rostlin,“ uvádí Boeri. „Stalo se také cosi neobyčejné, co jsme nečekali: zahnízdili zde neuvěřitelné množství ptáků. Na střechách máme malé sokoli a rorýs, kteří dříve z Milána zmizely, „říká.

Boeri a jeho tým nyní pracují na desítce podobných projektů ve světě: ve švýcarském Lausanne, v nizozemském Utrechtu, v brazilském Sao Paolo, v albánské Tiraně i jinde.

V Číně se staví dvě věže v Nan-ťing, plánuje se hotel v Šanghaji a v Liou-čou má vyrůst celé „lesní město“ s asi 200 budovami. „Čína si uvědomuje problém drastického znečištění ovzduší. Když 15 milionů venkovanů ročně přichází do města, je třeba uvažovat o nových řešeních, o nových zelených městech, „říká Boeri.

Proto se architekt rozhodl, že si svůj vertikální les nedá patentovat, a dokonce napsal knihu, kde popsal všechny použité techniky. „Budu šťastný, pokud se to stane způsobem, jak rozvíjet města,“ zdůrazňuje.