Čistící a úklidová chemie

Čistící a úklidová chemie je důležitou a nedílnou součástí každého pořádného úklidu. Nejdůležitější roli hraje v případě ručního nebo strojového podlahového či tlakového čištění. Úklidová chemie je rozdělena do několika kategorií podle druhu čištěného povrchu, skupenství a způsobu úklidu. Na veškerou čistící chemii je vyvíjen tlak ze strany ekologie a šetrnosti k životnímu prostředí, ale také hlavně ke zdraví obsluhy a okolních účastníků provozu. Kategorie dle možností použití jsou automobily, bazény a sportovní centra, potravinářství a gastronomické provozy, výroba lahůdek, zpracování masa, pekárny, ale nás nejvíce zajímá všeobecný úklid. Druhy chemií dle znečištění na kanceláře a domácnosti, průmysl, těžký průmysl a silné znečištění.

Co je chemické čištění?

Chemické čištění je metoda k odstranění nežádoucích nečistot z povrchů a stěn zařízení, potrubí, nádob, kotlíků a výměníků tepla. Chemickým čištěním se rozumí také čištění, úprava, úprava nebo dezinfekce vody.

Proč je chemie při úklidu důležitá?

Chemikálie používané k čištění a v čisticích prostředcích, jako jsou prací prostředky, bělidla, prostředky na mytí nádobí a další čisticí prostředky pro domácnost, pomáhají zlepšovat účinnost čištění a usnadňují čištění domácností, kanceláří a dalších prostředí a jsou hygieničtější.

Jsou čisticí prostředky chemie?

Pravdou je, že čištění má kořeny v chemii, protože chemické vlastnosti různých látek je předurčují k čištění tvrdých povrchů, podlah, čalounění, oděvů a dalších předmětů.

Jaké jsou 4 typy čisticích směsí?

4 typy čisticích prostředků a kdy je používat:

Čistící prostředky.

Odmašťovače.

Brusiva.

Kyseliny.

1. Čistící prostředky

Mycí prostředky jsou nejběžnějším typem čisticích prostředků a používají se v domácích i komerčních kuchyních. Fungují tak, že rozbíjejí nečistoty nebo půdu, takže je lze snadno smýt. Čistící prostředky používané v komerčních kuchyních jsou obvykle syntetické detergenty vyrobené z ropných produktů a mohou být ve formě prášku, kapaliny, gelu nebo krystalů.

2. Odmašťovače

Odmašťovače jsou někdy známé jako rozpouštědlové čističe a používají se k odstranění mastnoty z povrchů, jako jsou desky trouby, pulty a grilovací zástěny. V minulosti se jako odmašťovací prostředky běžně používaly metylalkohol nebo lakový benzín. Většina potravinářských podniků se nyní snaží ve svých provozech používat netoxické, nedýmavé odmašťovače, aby se zabránilo chemické kontaminaci.

3. Brusiva

Abraziva jsou látky nebo chemikálie, které jsou závislé na tření nebo drhnutí při čištění nečistot z tvrdých povrchů. V komerčních kuchyních se abraziva obvykle používají k čištění podlah, hrnců a pánví. Brusiva by měla být používána opatrně, protože mohou poškrábat určité typy materiálů používaných pro kuchyňské vybavení, jako je plast nebo nerezová ocel.

4. Kyseliny

Kyselé čističe jsou nejúčinnějším typem čisticích prostředků a měly by být používány opatrně. Pokud nejsou správně naředěny, mohou být kyselé čističe velmi jedovaté a žíravé. Kyselé čističe se obecně používají k odstranění minerálních usazenin a jsou užitečné pro odstraňování vodního kamene z myček nebo odstraňování rzi z toalet.

Čistící a úklidová chemie všeho druhu je nepostradatelným pomocníkem při každém úklidu. Nabízíme Vám výběr hned od několika renomovaných výrobců.