Chystáte se předělávat panelákový byt?

Při rekonstrukci se dříve či později dostanete k otázce: Co s interiérovými dveřmi? Zrekonstruovat či vyměnit? Připravili jsme pro vás praktické tipy, které je dobré při výměně dveří vědět.

Kde začít? Pokud se pouštíte do radikální proměny interiéru, promyslete si, jaký způsob otevírání vám u jednotlivých dveří vyhovuje. Dovnitř do místnosti či směrem ven? S otvíráním doprava nebo doleva? V panelákových bytech s nevelkou chodbou se často osvědčily posuvné dveře, které nezabírají manipulační prostor než klasické otočné.

Mohou se otevírat zasunutím do stavebního pouzdra ve zdi nebo vedle ní. Do moderních interiérů pěkně sednou dveře se skrytými bezobložkovými zárubněmi či s výškou sahající až po strop. Možná vás překvapí i aktuální výběr dveří a jejich designové možnosti, o kterých jste ani netušili. Dveře už dávno nejsou jen nutnou součástí interiéru. Mohou se stát i jeho pýchou.

Teprve po strop

Pokud vám to statik a stavební úřad dovolí, dejte si do obnoveného minimalistického interiéru vysoké dveře bez nadpraží, kde dveřní křídlo sahá až do výšky stropu. Tehdy nepotřebujete klasický překlad nad dveře, jeho roli přebírá samotný strop. Zvýšení dveřního otvoru výrazně zlepší celkový vzhled interiéru a pomůže mu zbavit se typického vzhledu panelákového bytu. Samozřejmě, takové zásahy se už neobejdou bez statického posudku a stavebního povolení.

Skryté zárubně

Když se už pouštíte do stavebních zásahů, využijte je i ve prospěch modernější vypadajících dveří. Zbavte se starých obložek a nahraďte je elegantními bezobložkovými systémy. Mají zárubeň zabudovanou do stěny a dveře jsou v jedné linii s příčkou. Jde o velmi efektní designové řešení, které nabízí možnost stejné úpravy dveří a stěny tak, že zůstanou téměř neviditelné.

Nejsnazší cesta

Chcete vyměnit dveře, ale máte strach z vybourání starých kovových zárubní? Obložte jejich. Je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob renovací dveří. Samotná realizace obložkové zárubně, která se osadí na stávající kovovou zárubeň, trvá jeden den a obejdete se bez bouracích prací. Tento způsob umožňuje otočit osazení dveřního křídla.

Při obložení staré zárubně však počítejte s tím, že dveřní otvor se zúží přibližně o 3 až 4 centimetry. Proto si budete muset dát vyhotovit nové dveřní křídlo na míru, které vás vyjde dražší než dveře ve standardních rozměrech. Než se rozhodnete pro obložkovou zárubeň, přeměřte tloušťku příčky, která má být v rozmezí od 6 do 7,5 centimetru.

Uspoří místo

Posuvné dveře jsou ideální v prostoru, kde otevřené dveřní křídlo překáží. Vizuálně čisté řešení nabízejí dveře zapadající se do stavebního pouzdra. Ty zůstanou po otevření elegantně ukryté ve zdi. Toto řešení však vyžaduje větší stavební zásah. Počítejte s vyříznutím dvojnásobné šířky otvoru dveří do příčky kvůli zabudování stavebního pouzdra. Pokud se nechcete pouštět do náročných zásahů do panelové příčky, alternativní řešení nabízejí dveře posuvné podél stěny.

Potřebujete povolení?

  • Běžná výměna vnitřních dveří bez bourání patří mezi udržovací práce, proto se při ní obejdete i bez ohlášení na příslušném stavebním úřadě.
  • Podat ho musíte v případě, že měníte umístění nebo velikost dveřního otvoru v nenosné příčce.
  • Zásah do nosné zdi již vyžaduje stavební povolení včetně posudku od statika.
  •  V bytovém domě je vyžadováno povolení i společenství vlastníků bytů a nebytových prostor, respektive správce budovy.

3