Naplánujte si zahradu podle svých potřeb

Promyslete si, na co zahradu potřebujete. Měla by odrážet váš životní styl a zohledňovat potřeby lidí, který se z ní budou těšit. Měla by být vhodná pro trávení vašeho času, ať už to bude odpočinek, hra nebo péči o rostliny.

 Co chcete mít v zahradě

Pokud máte malé děti a rady se hrají s moíčem, rozhodněte se pro trávník, který olemují mohutné stále zelené keře a trávy, křehkým květinám se v tom případě raději vyhněte.

 Chcete-li v zahradě odpočívat a zvát hosty, vytvořte si vydlážděnou plochu ohraničenou vonícími rostlinami, které vyžadují minimální péči.

Rady při plánování

Nejlepší je nejprve si projekt nakreslit na papír. Své nápady můžete postupně vylepšovat tak, že vypracujete několik verzí, na které si poznačíte datum. Tak budete vědět, která je poslední.

Zakreslete stávající zahradu

Přesvědčte se, zda jste na nic nezapomněli. Minimální měřítko je 1: 100. Pokud se dá, použijte měřítko 1:50.

Určitě si hranice

Označte si zda jde o ploty, stěny nebo živé ploty. Zapište si tvar a druh živého plotu (opadavý nebo stálezelený, tvarovaný nebo volně rostoucí) a vyznačte, kam až sahají větve.

Označte dům

Sem zahrňte všechny hlavní konstrukce a jakékoliv neměnitelné prvky. Pak zakreslete takové detaily, jako jsou silnice, kůlny, komposty, pergoly a vodní prvky.

Naneste současné hranice

Zakreslete záhony, bylinkové nebo zeleninové záhony a další velké plochy výsadby.

Vyznačte orientaci

Vyznačte sever a označte místa, kam dopadá stín.

Nezapomeňte na inženýrské sítě

Červenou barvou zakreslete všechny elektrické kabely, plynové a vodovodní potrubí, které vedou přes váš pozemek, nebo které plánujete do budoucna. Tyto záznamy je ochrání před poškozením, když budete později něco kopat.

krasna-zahrada-5