9 tipů, jak oživit ložní čelo a dát ložnici nový nádech

Vyzkoušejte něco nového! Jedním z účinných způsobů, jak změnit výraz i té nejnudnější ložnice, je čelo postele. Díky němu se každé lůžko stane centrem pozornosti.

1. Spánek pod křídly

V posteli spíme, ale také lenošíme, čteme knihy, sníme s otevřenýma očima … Není nad dokonalé pohodlí, zejména když se máme o co opřít. Nevšedním řešením je použít jako čelo křídla starých dřevěných dveří. Jelikož jsou nedostatkovým zbožím na burzovním nebi, malou kamufláží je oslovit šikovného truhláře, který je vyrobí přesně na míru – i s patinou.

2. Jak paraván

V multifunkčním prostoru, který plní funkci obývacího pokoje, kuchyně a ložnice zároveň může čelo postele sloužit jako dělící prvek. Namísto záclony lze zavěsit cokoliv od obrusu přes halenky – podle stylu interiéru i momentální nálady.

3. Do výšky

Čelo postele dodává pocit bezpečí, dřevo zase navozuje hřejivou atmosféru. Masivní vyřezávané čela jsou minulostí, v módě jsou jednoduché tvary bez zbytečných příkras – jen jednoduché laťování a barva. Součástí vysokých čel mohou být i obrazy, zarámované fotografie či noční lampy.

5. Omotané

Znáte ten stav: někdy jste takoví unavení, že nelze od samé únavy ani usnout a číst už vůbec ne. Tehdy je dobré vytvořit si klidnou náladovou atmosféru s tlumeným osvětlením, například pomocí LED světelné řetězy nainstalované na čele postele – jelikož je nad hlavou, nesvítí do očí a vytváří příjemné měkké světlo, při kterém se nám snad podaří usnout.

6. Palety

A opět jsme u nich. Loftové bydlení je poznamenáno samozřejmě kromě originality i puncem jakési nezávislosti. Není divu, vysoké stropy a velkorysý prostor dovolují realizovat různé výstřednosti. Postel a čelo z palet si však klidně můžete dopřát iv běžném bytě. Čelo si bude vyžadovat jen drobné úpravy, aby působilo požadovala uceleně. Jeho vrchní část poslouží na odkládání obrazů, knih, budíku či svíček (správná atmosféra je v ložnici přece důležitá). Pro dokonalý dojem „nezávisláka“ chybí už jen svítící neonový nápis na surové betonové stěně. Máte na to odvahu?

7. Klobouková stěna

Když je v předsíni málo místa na vaše klobouky, prostě jejich zavěste na nahou stěnu, byť v ložnici. Vytvoříte tak nezvyklý odkládací prostor, který bude zároveň poutat pohledy.

8. Rodinná galerie

I když nejde přímo o čelo, galerie fotografií na polici nad hlavou je jakoby jeho nenásilným vyústěním. Zapomeňte na obličeje cizích lidí, ložnice je nanejvýš osobní území, zpříjemněte si každodenní chvíle vzpomínkami na šťastné chvíle s partnerem, dětmi či domácím zvířecím mazlíčkům.

9. Skládací čelo

I tu nejobyčejnější spalničky, které se v bytě ušlo jen pár čtverečních metrů, lze jednoduše oživit. Tentokrát není řeč o barvách, ale o vzorech. Představte si tuto ložnici bez čela – spartánská záležitost. O její jemnější atmosféru se postará ornamentální paraván. A pokud k němu přidáte i vkusné povlečení s podobným motivem, nic víc už netřeba.

Jak si namalovat originální čelo

Malované čelo postele představuje vynikající způsob, jak v ložnici vytvořit místo, které okamžitě upoutá pozornost.

1.  Nejprve si vyberte vhodné barvy, které budete chtít použít. Doporučujeme vybrat si základní barvu, která ladí s vaším interiérem. Při detailech využijte hru kombinování odstínů.

2. Postavte postel na standardní místo a změřte si velikost čela. Na nakreslení obrysů čela na stěně použijte křídu. Pokud si netroufáte kreslit přímo na stěnu, vystřihněte si požadovaný tvar z podkladového papíru a ten použijte jako šablonu.

3. Odsuňte postel od zdi a naneste základní barvu – na okraje ji nanášejte malým dekoračním štětcem, na výplň použijte větší.

4. Když základní barva zaschne, křídou si naznačte vzory, které byste chtěli namalovat. Pro vytvoření detailů jsou ideální testerové barvy. A nedělejte si hlavu z toho, když vzory nebudou dokonale přesné – vaší dekoraci to dodá na osobitosti.

5. Když bude nátěr zaschlý, přisuňte postel na místo. Můžete přihodit i pár polštářů v barvách, jaké jste použili na čele.