7 věcí, které je třeba vědět před výběrem laminátové podlahy

Zjistěte, jak si nové, vylepšené a odolné laminátové podlahy stojí v porovnání s konkurencí.

Laminátové podlahy, které byly poprvé představeny v 70. letech 20. století, se skládají z vrstev syntetického materiálu, který vypadá jako dřevo nebo kámen. Díky své trvanlivosti a nízké ceně se rychle stala oblíbenou volbou a získala si pověst cenově dostupné alternativy skutečných podlah. Dnešní laminát ušel od svého prvního uvedení na trh dlouhou cestu a jeho kvalita a vzhled se stále zlepšují, přičemž v současnosti je k dispozici více možností než kdykoli předtím. Chcete-li zjistit, zda je tento materiál vhodný pro Váš rozpočet, životní styl a estetické preference, zvažte nejprve tyto výhody a nevýhody laminátových podlah.

Prakticky pro každý styl si můžete vybrat.

Všechny laminátové podlahy mají jádrovou vrstvu překrytou obrazovou vrstvou, do níž je vložena digitálně vylepšená fotografie přírodního materiálu, která napodobuje vše od exotického tvrdého dřeva přes beton až po přírodní kámen – to je velká výhoda. Dodává se v různých barvách, délkách a šířkách a v dnešní době může být dokonce reliéfní, aby podlaha působila realističtěji. Přesto někteří kritici trvají na tom, že bez ohledu na to, o jak špičkový výrobek se jedná, se laminát prostě nemůže rovnat přirozené kráse pravého dřeva nebo kamene.

Laminátové podlahy jsou levnější než dřevěné…

Laminátové podlahy mohou být přibližně o polovinu levnější než dřevěné, ale stejně jako u dřeva se setkáte s různou kvalitou. Některé vypadají realističtěji než jiné a některé jsou méně podstatné, co se týče tloušťky jednotlivých vrstev, takže je pravděpodobnější, že se opotřebují dříve než kvalitnější výrobek.

…ale nemůžete ho zušlechtit.

Navzdory technologickému pokroku v oblasti laminátových podlah stále získávají svůj vzhled výhradně z obrazové vrstvy, kterou nelze brousit a renovovat, když se začne opotřebovávat. Dřevo lze samozřejmě v průběhu jeho životnosti několikrát oživit a má potenciál vydržet desítky let. Takže i když počáteční cena může být pro laminát správná, vězte, že z dlouhodobého hlediska může být dřevo lepší koupí. Dřevo navíc nabízí vyšší návratnost investice z hlediska hodnoty vašeho domu při dalším prodeji.

Laminát má různé stupně trvanlivosti a odolnosti.

Když víte, že laminát nelze přirozeně obnovovat, zajímá Vás, jak dlouho vydrží. Naštěstí je nad obrazovou vrstvou vysoce odolná opotřebovávací vrstva, která je navržena tak, aby odolala chůzi, blednutí na slunci, poškrábání, promáčknutí a skvrnám. A pokud se některý kus poškodí, můžete často vyměnit jednotlivé prkno. Ale v případě, že nevzhledné prkno nemůžete vytáhnout, může být oprava škrábance nebo promáčknutí laminátové podlahy v lepším případě složitá a v horším nemožná.

Většina výrobců má ke každému výrobku přiřazeno hodnocení AC (abrazivní kritéria), které podrobně popisuje konkrétní způsoby použití, při nichž nejlépe obstojí. Čím vyšší je hodnocení AC, tím je výrobek odolnější. Mějte tato čísla při nákupu na paměti, abyste si vybrali výrobek, který snese nároky Vaší domácnosti a získá co nejdelší životnost:

  • AC1 – středně náročné použití v domácnosti (např. ložnice a šatny)
  • AC2 – všeobecné použití v obytných prostorách (např. obývací pokoje a kuchyně)
  • AC3 – intenzivní obytné použití nebo mírný komerční provoz.
  • AC4 – běžný komerční provoz
  • AC5 – těžké komerční použití

Laminát se snadno udržuje – s určitými výhradami.

Nadměrné množství vody může způsobit, že se laminátová podlaha pokroutí nebo se na ní vytvoří skvrny, takže kromě zametání a vysávání podle potřeby by se měla pečlivě čistit, zpravidla čistou vodou. Používejte plochý mop a před každým přejetím vodu vyždímejte. Pro náročnější čištění použijte komerční čisticí prostředek na laminátové podlahy. S odolnými skvrnami si poradí roztok na bázi acetonu (např. odlakovač na nehty).