Zavařovací potřeby a konzervační vybavení

Tento kompletní seznam konzervárenských potřeb a konzervačního vybavení Vám pomůže začít správně s domácím konzervováním. Tento průvodce Vás seznámí se základními potřebami, nástroji a produkty potřebnými pro začátek konzervování. 

Tlakový zavařovací hrnec, sklenice, pektin a další potřeby pro zavařování. 

Konzervování je cenově dostupný způsob, jak uchovat přebytečné zahradní produkty nebo skvělé produkty, které získáte v obchodě s potravinami nebo na farmářském trhu. Je jen málo krásnějších věcí než pohled na poličku plnou doma zavařených produktů, na kterých jste si dali opravdu záležet.

Stejně jako u každého nového úkolu/koníčku je i zde potřeba nějaké vybavení. Mnoho věcí již pravděpodobně máte doma a/nebo je lze sehnat použité za velmi nízké ceny.

Nezbytné konzervárenské potřeby

Konzervátor! Tohle je tak trochu samozřejmost, protože bez zavařovacího hrnce nemůžete zavařovat. Existují dva hlavní typy zavařovacích hrnců:

Konzervárna ve vodní lázni 

Je ideální pro začátečníky. Obvykle se jedná o smaltovaný hrnec, který je vybaven stojanem na zavařovací sklenice (více o něm za chvíli) a víkem. Jsou cenově velmi dostupné jako nové, ale vždy je vídám v místních obchodech s domácími potřebami a v garážových výprodejích.

Konzervárnu ve vodní lázni můžete použít pouze pro potraviny s vysokým obsahem kyselin, jako je džem (související: Jahodový džem s nízkým obsahem cukru), ovoce (související: Konzervování broskví) a nakládaná zelenina (související: Koprový nálev). Hrnec musí být dostatečně vysoký, aby pokryl vršky sklenic s vroucí vodou o dva centimetry.

Použijte to, co máte doma: Pokud již máte velmi vysoký hrnec, můžete ho použít jako zavařovací hrnec. Je pravděpodobné, že nebude dostatečně široký na zavařování více než několika sklenic najednou, ale v nouzi to půjde.

Tlakový konzervátor 

Vám dává větší flexibilitu v tom, co můžete konzervovat a uchovat. Maso, zeleninu, která není nakládaná (související: Jak konzervovat zelené fazolky, konzervování mrkve a konzervování dýně, musí být zpracovány v tlakovém konzervátoru. Kromě toho může být proces ve srovnání s vařením ve vodní lázni rychlejší u některých potravin s vysokým obsahem kyselin (související: Konzervování dušených rajčat a Jak konzervovat rajčata). Tlakový zavařovací hrnec můžete používat jako zavařovací hrnec ve vodní lázni, pokud z něj odstraníte parní měrku, takže je možné ho používat dvakrát.

Teď je ten správný čas nakoupit nejvýhodněji vše, co potřebujete a získat 20% slevu.

Týden s TESCOMOU běží v  internetovém obchodě.