Vyčistěte své jezírko

Pokud je třeba vaše jezírko zcela vyčistit, vyberte si začátek jara, dříve než se začnou ryby a jiné živočichy rozmnožovat. Úplné čištění je náročná práce, která se provádí jen jednou za čas, ale výsledek stojí za to.

Proč jezírka zelenají?

Všechny jezírka se na jaře obvykle začnou zelenat. Způsobují to řasy živící se živinami , kterých je v tomto ročním období ve vodě dostatek. Voda se obvykle vyčistí, jakmile rostliny v jezírku začnou intenzivně růst a tím odebírat živiny, takže řasy ztratí svou výživu.

 Jak často čistit?

Při malém jezírku třeba dělat úplně čištění každých 5 letpři velkých asi jednou za 10 let . Výjimkou je, pokud je voda černá, zapáchá je značně znečištěná. Stává se to tehdy, když necháte listy a zbytky rostlin v jezírku hnít.

Využijte příležitosti

Tuto příležitost využijte i na to, abyste zkontrolovali izolační fólii, opravili poškozená místa a rozdělili a prosadily všechny rostliny , které jsou větší, než potřebujete. Zkontrolujte vodní měkkýši a zbavte se zavlečených vodniakov, protože se živí rostlinami.

Jak postupovat?

Postarejte se o rostliny

Pokud budou bez vody jen několik hodin, umístěte je na plastovou fólii. Pokud to bude delší dobu, postavte je do kbelíku s vodou. Připravte si tři velké nádoby s čistou vodou. Vylovte všechny ryby a jiné živočichy. Ryby, vajíčka a měkkýši nechte v oddělených nádobách. Ryby potřebují širokou nádobu pro potřebu kyslíku. Do nádoby s rybami přidejte několik rostlin, aby se ryby mohli ukrýt a nakrmit .

 

Vyčerpejte vodu

Potřebujete 1,5m dlouhou hadici , kterou ponoříte do jezírka, aby se naplnila vodou. Jeden konec ve vodě ucpěte palcem. Druhý konec vytáhněte z jezírka tak, aby byl nižší než konec v jezírku a uvolněte palec. Zemská přitažlivost způsobí, že voda začne z jezírka vytékat a můžete ji zachytávat do kbelíku. Pokud je v jezírku velké množství organického materiálu, dejte na konec hadice v jezírku staré sítko, aby se neucpala . Pokud však vaše jezírko není zvýšené, budete muset vodu vybrat nějakou nádobou nebo ji odčerpat.

Odstraňte bahno ze dna

Posledních pár centimetrů vody vyberte pomocí nádoby. Potom síťkou nebo sítem odstraňte vše bahno ze dna, ale nemusíte být příliš úzkostliví. Bahno nechte na fólii položené u jezírka několik dní, aby všechny živočichy mohli přejít zpět do vody.

Vyčistěte všechny boční stěny

Vnitřní stěnu jezírka očistěte hrubou kartáčem a opláchněte čistou vodou. Nepoužívejte žádné čistící prostředky. Vyberte poslední zbytky špinavé vody a potom jezírko znovu naplňte. Nejdříve použijte dešťovou vodu, kterou dle potřeby doplní vodou z vodovodu. Jezírko znovu vysaďte rostlinami. Než do něj vrátíte ryby, vajíčka a měkkýši, nechte vodu několik dní odstát.