Vše, co potřebujete vědět o designu rovné kuchyně

Rovná dispozice kuchyně je jedním z nejjednodušších a nejúčelnějších uspořádání kuchyně. Lidově známá jako jednostěnná kuchyně je ideálním řešením pro malé byty a garsonky. S kuchyňským trojúhelníkem rozmístěným strategicky podél jedné stěny šetří místo i náklady. Dispozice může ve větších bytech fungovat i jako vedlejší kuchyně

Dispozice rovné kuchyně se nejlépe hodí do malých bytů nebo garsonek. Ve větších bytech je to preferovaná dispozice pro vedlejší kuchyně. Co tedy přesně rozumíme tou rovnou kuchyní? Pojďme se ponořit do hloubky pro lepší pochopení.

Struktura rovné kuchyně

Přímá kuchyně má minimalistický design, protože se jedná o nástěnné zařízení. Uspořádání je lineární a čisté, se všemi kuchyňskými náležitostmi, jako je varná deska, dřez a lednice, seřazené za sebou. Minimalizuje potřebu přílišného pohybu při vaření jídla. Přísloví „méně je více“ nejlépe definuje přímou kuchyni.

Výběr správného střihu

Fáze plánování při zařizování kuchyně je zásadní a neměla by se uspěchat. V závislosti na velikosti Vaší kuchyně se můžete rozhodnout o uspořádání. Pokud máte omezený prostor, zvolte jednoduchou rovnou kuchyňskou linku podél jedné stěny. Pokud máte nějaké místo navíc, můžete přidat malý ostrůvek nebo stůl pro další místo na pultu pro přípravu jídla. Zde můžete přimět i děti, aby se zapojily. Pokud se vydáte na pořádný ostrov, můžete umyvadlo zabudovat na ostrov, ale to vyžaduje plánování složitější instalace.

Výhody rovné kuchyně

  • Jednou z hlavních výhod rovné kuchyně je její kompaktní design. Všechny prvky kuchyně jako sporák, dřez, lednice a myčka jsou umístěny podél jedné stěny. Máte-li plán otevřené kuchyně, můžete ušetřené místo využít k sestavení jídelního stolu.
  • Plynulý pracovní postup je možný, protože všechny hlavní funkční jednotky, jako je varná deska, dřez a chladnička, jsou uspořádány lineárně.
  • Minimalistický styl kuchyně dodá Vašemu domovu elegantní a noblesní vzhled. Optimálně využívá úzké prostory v menším domě.
  • Náklady na instalaci a materiál rovné kuchyně jsou výrazně nízké díky použití menšího počtu materiálů. To vám umožňuje vybrat si dřevo vyšší třídy nebo kvalitnější dřevo pro kuchyni s tématem méně je více.
  • Díky celé kuchyňské lince podél jediné stěny si můžete užívat kuchyni bez nepořádku, která je vzdušná a poskytuje prostor pro volný pohyb.

Nevýhody rovné kuchyně

  • Omezený prostor rovné kuchyně se může zdát nedostatečný, zvláště pokud je Vaše rodina větší než dva lidé.
  • Pokud jste Vy a Váš partner oba nadšenci do vaření, nemusí být v kuchyni dostatek místa pro práci vedle sebe.
  • Na rozdíl od L nebo U nebude k dispozici mnoho úložného prostoru – i když využijete prostor nad a pod pracovní deskou.
  • Vzhledem k tomu, že funkční prvky kuchyňského trojúhelníku, jako je varná deska, dřez a chladnička, jsou uspořádány lineárně, pohyb tam a zpět mezi těmito jednotkami často brání pracovnímu postupu.