Vhodná izolace může snížit tepelné ztráty potrubí až o 60-70 perc.

V posledním období rostou požadavky na tepelnou izolaci potrubí. Jelikož jsou často v suterénech nebo garážích, které jsou veřejně přístupné, je důležité, aby byly izolační materiály i přátelské k životnímu prostředí.

Správci veřejných budov a bytových domů by měly věnovat pozornost efektivní izolaci rozvodů tepla, teplé vody a vzduchotechnických potrubí. Vhodná tepelná izolace dokáže snížit tepelné ztráty potrubí až o 60-70 procent. Majitelé bytových i nebytových prostor tak mohou snížit tepelné ztráty a ušetřit. Rozsah opatření i výška úspor energie samozřejmě závisí od původního stavu potrubí.

„Rozdíl tepelných ztrát mezi neizolovaným potrubím a potrubím izolovaným materiálem o tloušťce 1 cm a součinitelem prostupu tepla 0,033 W / (m².K) může být kolem 70 perc.,“ Říká  specialista na technické izolace ve společnosti Knauf Insulation. Značná úspora se však podle něj dá dosáhnout i výměnou staré izolace za novou, s lepšími tepelněizolačními vlastnostmi. Dnes je trendem sledovat i ekologické hledisko.

Inovativní izolační materiály

Na trhu lze nalézt moderní materiály určené speciálně na izolování potrubí. Spojují v sobě pozoruhodné izolační vlastnosti, rychlou aplikaci i estetickou povrchovou úpravu. Optimálním řešením jsou skruže z minerálních vláken.

Inovací v izolačních pouzdrech jsou jsou ekologické potrubní pouzdra Thermo-tek PS Eco AluR a lamelové rohože z minerální vlny LMH AluR od výrobce Knauf Insulation. Při jejich výrobě se využívá technologie ECOS bez použití formaldehydové pojiva, která využívá obnovitelné zdroje. Výrobky dosahují vynikající tepelněizolační (lambda 0,033 při 10 ° C), mechanické a protipožární vlastnosti.

Díky ekologickému materiálu, který získal zlatý certifikát kvality vnitřního prostředí Eurofins Gold, vykazují nižší emise v průběhu realizačních prací. Ovšem splňují všechny požadavky na měřitelné emise. Realizátoři zajisté ocení snadnou manipulaci a rychlejší realizaci. Výrobky se řežou snadno a přesně a jsou bez zápachu. Projektantů jistě zaujme, že ekologické skruže jsou absolutně spolehlivé, bezpečné a vyrobené v souladu s udržitelností, dodává specialista.

Správná realizace

Aplikace skruží a Skružovatelná pásů je jednoduchá, ale je třeba dodržet specifická pravidla. Po počátečním zaškolení dokáže izolovat každý manuálně zručný montér. „Nesprávná realizace však dokáže znehodnotit i ten nejlepší materiál. Proto je důležité, aby byly realizační firmy vyškoleny na práci se skružemi,“ vysvětluje  ředitel žilinské společnosti Proma – Energosystémy, která provádí servis pro správce budov a společenství vlastníků bytů v 12 městech na celém Slovensku.

Firma nabízí školení na aplikace technických izolací – potrubních rozvodů, parovodů, bojlerů, rozvodů klimatizace a větrání, komínů, tedy všech rozvodů TZB. Účastník školení dostane osvědčení o jeho absolvování s platností na dva roky. Zaškolení na práci může probíhat přímo na stavbě odběratele, resp. v školících prostorách společnosti Proma – Energosystémy.