Stará prkénka: Takto ji obnovíte, aby byla zase hygienická

Dřevěné prkénko je skvělý pomocník, ale jeho životnost není věčná. Víme, jak ji vyčistit, aby se dala zase bezpečně používat.

Skelná, plastová či dřevěná deska na krájení?  Dřevěná deska na krájení mezi nimi hraje prim, a to nejen proto, že je příjemná na dotek a dobře se s ní manipuluje.
Jak se však o ni starat, aby vydržela co nejdéle a byla stále hygienicky nezávadná? Zkuste tyto kuchyňské tipy:

Obnova staré desky s výraznými zářezy, v nichž by se mohla držet nečistota, probíhá ve více krocích. Budete na to potřebovat: – jemný brusný papír (zrnitost 80, 120, 200) – kokosový olej- včelí vosk- citrón- sodu bikarbónu- hrubozrnnou sůl.

1. Připravte si finiš

Na začátku si třeba připravit vrstvu, kterou budete na desku natírat jako poslední. Jde o „dřevěné máslo“, které uzavře vyčištěné dřevo. Vložte 1 díl včelího vosku do sklenice a nehcajte ho rozpustit ve vodní lázni. Když se všechen rozpustil, přidejte 4 díly kokosového oleje, důkladně promíchejte, aby se obě vrstvy dobře spojily, vyberte z vodní lázně a nechte vychladnout a ztuhnout.

2. Vyčistěte solí a citrónem

Zatímco „dřevěné máslo“ chladně, vyčistěte dřevěnou desku: Opláchněte ji vlažnou vodou, otřete do sucha a posypte hrubou solí – nebo sodou bikarbónou.Rozrežte citron a půlkami vtírejte sůl nebo jedlou sodu do desky. Směs soli a citronové šťávy funguje jako čistící a mírně dezinfekční prostředek. Nechte chvíli odstát, poté opláchněte a otřete do sucha.

3. Jemně přebruste

Když je dřevo suché, jemně ho přebruste. Brusný papír táhněte ve směru vláken – začněte nejhrubší zrnitostí a postupně přecházejte k jemnějším papírem. Po každém přebroušení otřete z desky jemné piliny.

4. Namažte ji „dřevěným máslem“

Vlhkým hadříkem otřete poslední piliny a desku potřete silnější vrstvou „dřevěného másla“. Nezapomeňte na boky! Nechte pár hodin odstát, pak suchým hadrem otřete nadbytečnou mastnotu.Podľa toho, jak často desku používáte, tuto kúru opakujte vícekrát do roka.