Jak se doma nadobro zbavit molů ve vašem šatníku?

Bojujete, bojujete a nic? Možná nebojujete správnými prostředky. Nechte nás poradit vám.

Zapomeňte na drahé, chemií přeplněné prostředky, kterými vystříkat svůj šatník a je to. Kromě zápachu, který po tomto procesu jednoduše zůstane na všem šatstvu (ačkoli dnes je to už jen vůně bylinek či citrusů a ne starý známý naftalen), můžete uškodit například svým domácím mazlíčkem či dětem. Bez chemie to jde stejně spolehlivě a navíc zdravým způsobem. Jak?

1. Starou známou pomocí při šatníku napadeném moly, je sušená levandule. Nachází se v každé druhé zahradě a pokud jí naplníte sáček z netkané textilie nebo levaduľovou esencí napustíte kousek vaty či gázy a zavěsíte mezi oblečení, určitě si s moly pořadí.

 2. Dalším, velmi efektivním repelentem proti těmto malým nezbeda je cedrové dřevo. Ideální je mít z něj postavenou šatní skříň. Pokud však tato možnost nepřipadá v úvahu, požádejte truhláře o kapsu cedrových pilin, cedrové kvádry koupíte například i ve velkoobchodech se stavebninami. Nebo zvolíte cedrové věšáky?

3. Velmi účinnou bylinkou kromě levandule, je pro případy boje s moly v našem šatníku, i voňavá máta. Dvě sušené větvičky obětujte a namísto chutného čaje budete mít o čistotu v šatníku postaráno.

4. Namísto chemických osvěžovačů vzduchu si vyrobte vlastní difuzér, který naplníte zmiňovanou mátou, levandulí, cedrem, rozmarýnem, tymiánem nebo hřebíčkem a kromě krásné vůně odstrašit z domova i většinu létajícího hmyzu spolu s moly.

5. Mole obecně milují teplo a vyšší vlhkost. Proto se pravidelně pečujte o průvan ve vašem šatníku. Zejména při módních kouscích z přírodních materiálů, vlně či bavlně. Pokud zvyknete svůj pokoj se šatnou tedy přehřívat, také to není nejlepší možnost.

6. První pomocí je (již po objevení první moli) perfektní pořádek. Všechny koberce pořádně vysajte, oblečení vyprašte a vyperte, protože moli milují špínu, a tedy každá skvrnka se může stát jejich novou potravou. Pokud jste si v šatníku takové napadené kousky oblečení našli, okamžitě je zmrazte na přibližně 24 a vyperte na vyšší teplotě. Hrubé, vlněné oblečení před uskladněním po sezóně prohlédněte, vyčistěte a pokud je to možné, nechte proschnout na sluníčku.