Sbohem, skvrny na sedačce! Ve 4 krocích poradíme, jak se jich zbavit

Máte za sebou náročný víkend – děti pobíhali po bytě s čokoládovými vajíčky, hodovalo se u televize? Není divu, že váš gauč nese stopy každé nehody.

Dominantním prvkem v každé obýváku je sedací souprava. Proto tento kus nábytku podléhá mimořádné zátěži. Každý člen domácnosti včetně čtyřnohých miláčků se denně podílí na znečišťování či jiném znehodnocování sedačky. A největší záběr dostává přes svátky, kdy se sejde celá rodina a návštěvy si podávají kliky. O gauč a křesla se však třeba pečovat neustále. Čalounění může rychle ztratit barvu, tvar nebo se jednoduše znehodnotit.

 Kdo vlastní koženou sedačku, má jednoznačně vyhráno, alespoň co se týká čištění. Jak se však poprat s jinými materiály? „Obecně platí, že každý typ potahové látky by se měl čistit vlhkým, ne příliš mokrým hadříkem. Na znečištění, které si způsobil zákazník prokreslení, vylitím nápoje by měl použít destilovanou vodu s obsahem mýdla pH neutral, „radí Martin Šutý.

A jak byste si měli své „relaxační hnízdo“ chránit?

„Všechny materiály třeba chránit před přímým slunečním zářením, ale i před příliš suchým vzduchem. Potahové látky jsou citlivé na poškození ostrými předměty, jako jsou zipy nebo spony, „dodává odborník.

Takto ji vyčistíte

Vyzkoušejte několik rad, jak se zbavit nečistot na jednotlivých materiálech.

Látka

Možností je několik. Například vysavač s mokrým vysáváním, pěnový čistič na čalouněný nábytek nebo voda s trochou pracího prášku.

Další alternativou jsou pěnové sprejové čističe s malým kartáčkem. Obvykle stačí pěnu nastříkat, nechat působit a poté setřít vlhkým hadrem.

Báječná rada

Na oživení barvy doporučujeme přetřít gauč hadrem, kterou namočíte do vody s trochou octa. Zároveň tento roztok vyčistí skvrny a látka získá zářivější vzhled.

Kůže a koženka

Odstraňování drobných skvrn je docela jednoduché. Stačí k tomu obyčejná navlhčená hadřík. Pomoci vám mohou i dětské vlhčené ubrousky nebo speciální čisticí přípravky na kůži. Důležité je vědět, že koženou sedačku byste měli minimálně dvakrát ročně nastříkat impregnačním přípravkem.

Báječná rada

Vyzkoušejte mix octa a lněného oleje v poměru 1: 1. Tento recept si poradí i se světlou kůží.

Ekokůže

Důležitou zásadou je nepoužívat žádné chemické prostředky ani přípravky určené na pravou kůži a už vůbec ne řezné kartáče. I v tomto případě postačí hadřík navlhčená v čisté vodě nebo ve slabém roztoku mýdla s neutrálním pH. Ekokůží můžete pravidelně ošetřovat i sprejem, který je speciálně určen na tento materiál. A co se skvrnami od tekutin? Nejprve ji musíte rychle vysát papírovou kuchyňskou utěrkou a pak vyčistit vlhkým hadrem.

Báječná rada

V případě těžko odstranitelných skvrn, jako je inkoust nebo lak na nehty, se raději obraťte na odbornou úklidovou firmu.

Velké čištění po malých nehodách

Žvýkačka

Postačí obyčejný led. Inkriminované místo pořádně zchlaďte přitlačením ledové kostky. Potom žvýkačku seškrábněte nehtem. Na závěr potřete lihem.

Červené víno

Polité místo ihned posypte solí. Pohltí vlhkost a částečně i červenou barvu. Vzápětí použijte minerálku, která uvolní špínu z jednotlivých vláken. Přebytečnou tekutinu odsajte papírovou utěrkou. V některých případech se osvědčil i následující způsob. Zatímco ještě víno nezaschlo, použijte na ředění barvy z červeného vína nejdříve bílé víno, až potom čistou vodu. Bílé ředí červené lépe než voda.

Krev

Na flek od čerstvé krve rozhodně použijte studenou mýdlovou vodu. Při zaschlých skvrnách můžete aplikovat citrónový roztok, který připravíte z lžičky citronové šťávy a ze 100 ml vody. Vetřete ho bílou hadrem do skvrny.

Káva a kakao

Vyčistíte jejich roztokem saponátu nebo šamponu s vodou. Opatrně jejich vetřete do skvrny a vykartáčujte. Pokud je skvrna od kávy čerstvá, můžete ji nejprve posypat solí a pomalu ji vytřít. Skvrny od kakaa je lepší navlhčit, potom přetřít neředěným saponátem a nakonec vyčistit kartáčem namočeným v saponátovém roztoku.