S těmito triky zařídíte byt jako profesionál

Design interiéru není tajná věda. Stačí znát základní principy a držet se osvědčených triků a váš interiér může vypadat jako z katalogu.

Barvu vyberte jako poslední

Většina lidí začíná malováním stěn. Vyberou si konkrétní barvu, kterou chtějí na stěnách mít a vymalují ještě před nastěhováním nábytku.Profesionálové to dělají jinak. Používají vzorky látek a dřeva, které budou v místnosti. Proč? Existuje množství barev různých odstínů a každá působí jinak na velké ploše, při denním i umělém osvětlení. Při výběru musíte vidět jak budou barvy vzájemně působit v kombinaci s čalouněním, kobercem, podlahou a nábytkem.

Dopřejte si prostor

Ve snaze zútulnit pokoj dělají lidé další chybu – přeplní ji nábytkem. Pokušení nedokážou odolat nejen ti, kteří mají dostatek prostředků, ale i lidé, kteří pracují s napnutým rozpočtem. Ti však namísto drahých kousků přecpané pokoj darovaným nebo levným nábytkem. Všimněte si jak zařizují designéři. Drží se osvědčeného hesla – méně je více. Stačí pár kvalitních kusů nebo designový solitér a váš interiér bude působit mnohem lépe.

Umění ve správné výšce

Rádi chodíte do galerie a na výstavy? Jak je možné, že přes různost vystavených exponátů působí všechno harmonicky? Tajemství spočívá v jejich správném umístění. Lidské oči se v průměru nacházejí na úrovni asi 145 cm, proto má v této výši viset spodní část uměleckého díla. Nemění se to ani tehdy, když má místnost vyšší strop. Pokud dobrá pomůcka pro umístění obrazů a dalších artefaktů můžete posloužit fotografie místnosti, na které vyzkoušíte různé varianty.

Kusový koberec

Koberec zútulní každý interiér a designéři ho rádi používají. Jak si vybrat a jak jej umístit? Pro dosažení harmonického dojmu je vhodné přizpůsobit jeho barvy zbývající místnosti a nábytku. V obývacím pokoji se doporučuje trochu světlejší nebo tmavší než je sedačka. Pokud je čalounění s výrazným vzorem, koberec má být jednodušší a naopak. Koberec umístěn šikmo působí dynamičtěji, pokud je vodorovně vytváří klidnější a stabilnější vzhled. 

Centrální bod

V interiérovém designu platí pravidlo, které je třeba dodržet. V každé místnosti se má nacházet výrazný prvek, od kterého se bude odvíjet další zařízení. Může to být velký obraz, designový nábytkový solitér, krb. Jednoduše prvek, který při vstupu do místnosti okamžitě upoutá váš pohled.Nejvhodnější místo pro něj je proto přímo naproti vstupu.

Vrstvěte osvětlení

Jedno světlo nestačí. V rovnoměrně osvětlené místnosti s centrálním svítilnou nevytvoříte kontrasty ani atmosféru. Pro zdůraznění zajímavých prvků použijte bodová svítidla, stojanové a stolní lampy, LED podsvícení. Rozmanité typy osvětlení působí atraktivně a lépe při nich vynikne zařízení a dekorace. Aplikujte ho v každé místnosti.

2817941