Spárovací hmota

K čemu se používá spárovací hmota?

Primární použití spárovací hmoty je spojování a vyhlazování nových sádrokartonových instalací. Prodává se předem smíchaný v nádobách o objemu 1 až 5 galonů nebo v práškové formě, kterou si můžete sami smíchat s vodou. Přestože jej lze použít pro menší projekty, prodává se ve velkých kontejnerech a je navržen tak, aby pokryl velkou plochu.

Jaký je rozdíl mezi spárovací hmotou a tmelem?

Spárovací hmota je lepší volbou pro lepení a dokončování švů sádrokartonu, zatímco tmel je lepší volbou pro vyplňování malých až velkých otvorů ve stěnách. To neznamená, že nemůžete vyplnit otvory kvalitní spárovací hmotou, ale spárovací hmota obvykle schne mnohem pomaleji než tmel.

Je rozdíl mezi omítkou a spárovací hmotou?

Tato spárovací hmota je někdy odborníky nazývána také jako sádrokartonové bahno. Na druhé straně je omítka vyrobena z vápna nebo kombinace sádrového prášku, písku a vody. Na rozdíl od spárovací hmoty tvoří tato směs poměrně hustou pastu.

Z čeho se vyrábí spojovací směs?

  • mletá sádra

Kloubová směs je vyrobena z mleté sádry, sulfátového minerálu přítomného v každodenních předmětech, jako jsou zubní pasty a nádobí. Obvykle se dodává v práškové nebo předem smíchané formě. Jak práškové, tak předem namíchané spárovací hmoty často obsahují přísady, které pomáhají učinit bahno hladším a odolnějším proti vlhkosti a plísním.

Můžete vyplnit otvory spárovací hmotou?

Spárovací hmota vyplní dírky po nehtech v jedné vrstvě a rychle schne. Tmel je nejlepší volbou, protože nanese na stěnu méně hmoty než lepicí nůž. Během několika minut po vyplnění otvoru můžete stěnu otřít vlhkou houbou a opravit barvu.

Mohu použít spárovací hmotu k opravě trhlin v omítkové stěně?

Víceúčelová spárovací hmota je stavební materiál, který se používá pro finišery sádrokartonových stěn, které se používají k potřísnění nebo bahnu při instalaci sádrokartonu. Univerzální spárovací hmota dobře přilne na většinu povrchů, takže ji můžete použít k opravám omítkových stěn.

Lze spárovací hmotu použít jako vrchní nátěr?

Existují dva typy spárovacích hmot, které lze použít pro povrchovou úpravu: spárovací hmota tuhnoucího typu a hotová spárovací hmota. Tuhnoucí hmota je prášek, který po smíchání s vodou tuhne na velmi tvrdý povrch, podobně jako beton tuhne.

Je nutná spárovací hmota?

Na kompresní tvarovky není potřeba žádná spojovací hmota, ale je v pořádku ji použít, pokud se budete cítit lépe. Vyberte si tu nejvhodnější spárovací hmotu.