Restartujeme pokojové rostliny

Na začátku nové vegetace potřebují pokojové květiny ošetření. Zpomalení až zastavení růstu, žloutnutí listů je nepřímým důkazem malého prostoru pro kořeny.

Přímým upozorněním jsou kořeny, které přerůstají přes odtokový otvor na dně květináče nebo se vytlačují vzhůru, nad jeho okraj. O potřebě prosadit do větší nádoby se přesvědčíme podle stavu kořenů.

Jak správně postupovat při přesazování:

– Rostlinu opatrně vyjmeme z květináče. Velmi husté nebo po obvodu stočené kořeny a minimum zeminy signalizují potřebu větší nádoby.

– Rostlinu v starém květináči dobře zavlažíme nebo ponoříme i s květináčem na 20 – 30 minut do vody . Bal se z květináče snadněji vybírá a rostlina tak méně trpí přesazováním.

Poškozené nebo odumřelé kořeny odřízneme, odstraníme starou zeminu . Vysazujeme do květináče s průměrem větším o 2 – 3 cm , jako byl původní. Na dno dáme drenážní vrstvu ze štěrku či keramzitu , aby odtokový otvor zůstal volný.

Okraj květináče má být o 1,5 – 2 cm vyšší než povrch zeminy , aby zůstal prostor pro vodu při zalévání. Používáme zeminu určenou pro druh, který přesazujeme. Mnoha rostlinám vyhovuje univerzální substrát na pokojové rostliny, ale některé druhy, jako kaktusy, sukulenty, azalky, citrusy a orchideje, dobře rostou pouze ve speciální směsi.